Поняття «угода зі слідством» часто викликає у свідомості якісь підозрілі, незаконні і незрозумілі асоціації, часто повʼязані з корумпованою складовою. Ми не заперечуватимемо, що таке може бути (хоча в правовій державі не мало б бути), проте чинне законодавство передбачає повністю законні способи взаємодії підозрюваного зі слідством, які можуть полегшити наслідки кримінальної відповідальності.
Так, перше, що може зробити підозрюваний – це примиритись з потерпілим. Така угода можлива в злочинах, що не відносяться до тяжких і особливо тяжких та відповідальність за які менше, ніж 5 років позбавлення волі. В більш тяжких злочинах примирення з потерпілим буде лише пом’якшуючою обставиною для винесення судового вироку.
Інший варіант – угода з прокурором про визнання вини. Такі угоди можливі у злочинах, що не є особливо тяжкими і за які може бути призначено покарання понад 10 років позбавлення волі. Також, обовʼязковою умовою підписання такої угоди підозрюваного (обвинуваченого) з прокурором є наявність згоди потерпілого. Навіть якщо злочин було вчинено групою осіб, але особа не є організатором, угоду може бути укладено.
Такі угоди, хоч і забезпечують визначеність розміру покарання, мають і деякі ризики, оскільки якщо суд не погодиться із затвердженням такої угоди, судове провадження продовжиться у звичайному порядку і питання вироку знов стане невідомим.
Для мінімізації таких негативних наслідків під час укладання угоди варто дотримуватись деяких правил:
1. Якщо визначили умови домовленості – проаналізуйте угоду на предмет відповідності законодавству. Так, суд може відмовити затвердити угоду, якщо неправильно кваліфіковано злочин (особа визнає вину не в тому злочині, про який судова справа), або ж угода протирічить суспільним інтересам, або ж покарання за домовленістю явно не відповідає покаранню, визначеному КК України (наприклад, не застосовано конфіскацію у справах про контрафактну продукцію).
2. Підставою для скасування угоди може стати її підписання внаслідок примусу, введення в оману або помилки. Проте, про цей факт особа має прямо заявити під час судового засідання.
3. Якщо угоду ініціює сторона захисту – така ініціатива має бути виключно в усній формі, допоки сторони не досягнуть домовленості щодо всіх суттєвих обставин і не зафіксують це власне в угоді.
Тож, як бачимо, укладання угоди зі стороною обвинувачення може бути дієвим механізмом для зменшення покарання чи хоча б його визначення. Проте підходити до цього питання варто дуже уважно, щоб ваша угода не була скасована судом.