Тимчасова державна допомога дітям (аліменти від держави)

Дата: 28.04.2023 15:48

Тимчасова державна допомога дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання (перебування) яких невідоме (далі - тимчасова допомога) призначається та виплачується за місцем проживання (перебування) одного з батьків, який утримує дитину (далі - одержувач), територіальними органами соціального захисту населення.

Тимчасова допомога призначається у разі, коли:

1. Відомості про платника аліментів внесено до Єдиного реєстру боржників у зв’язку з несплатою ним аліментів.

Документи, що підтверджують ці обставини:

  • рішення суду (виконавчий лист) про стягнення аліментів на дитину;
  • довідку державної виконавчої служби, що підтверджує факт несплати аліментів протягом 6 місяців, що передують місяцю звернення;
  • у разі неможливості одержання довідки про наявність і розмір аліментів від органів державної виконавчої служби/приватних виконавців, розташованих на тимчасово окупованій території України та в районі проведення антитерористичної операції, тимчасова допомога призначається на підставі письмової заяви одного з батьків про одержання (неодержання) аліментів.

2. Стосовно одного з батьків здійснюється кримінальне провадження або він перебуває на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі, якого визнано в установленому порядку недієздатним, а також перебуває на строковій військовій службі. Потрібно надати відповідну довідку належної установи про -

  •  здійснення стосовно одного з батьків кримінального провадження;
  •  перебування на примусовому лікуванні;
  •  перебування у місцях позбавлення волі;
  •  перебування на строковій військовій службі;
  •  рішення суду про визнання недієздатним.

3. Місце проживання (перебування) одного з батьків не встановлено. Документи, що підтверджують обставини -

  • повідомлення органу внутрішніх справ про те, що місце проживання (перебування) одного з батьків дитини не встановлено.

Додатково обов’язково подається:

  • заява за формою, затвердженою Мінсоцполітики;
  • копія свідоцтва про народження дитини;
  • декларація про доходи та майновий стан осіб (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї).

Рішення про призначення або відмову в призначенні тимчасової допомоги приймається органом соціального захисту населення протягом 10 календарних днів після надходження усіх необхідних документів.

Заява розглядається згідно Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 189 від 22.02.2006 р.

Тимчасова допомога призначається з урахуванням матеріального стану сім’ї, в якій виховується дитина, в розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Виплата тимчасової допомога здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. Тому не слід забувати, що відповідальність за достовірність наданої інформації щодо неодержання аліментів або щодо їх розміру покладається на одного з батьків.

У разі поновлення виплати аліментів один з батьків зобов’язаний в триденний строк письмово повідомити про це органу соціального захисту населення для припинення виплати (перерахунку) раніше призначеної тимчасової допомоги.

Звертатись за призначенням тимчасової допомоги необхідно до Центрів надання адміністративних послуг або до виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.

Заява з необхідними документами та/або відомостями про призначення тимчасової допомоги може бути подана в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (за наявності технічної можливості).

Law Firm Аctio