«ОДИН В ПОЛІ НЕ ВОЇН»
Перевірка – це не тільки податкова та/або бухгалтерська складові. Тому робота в даному контексті повинна бути командною, а кожен займатись своєю справою. Принаймні, нагадувати про це власнику бухгалтер повинен постійно.
ОБЕРЕЖНИЙ НЕДОПУСК
Очевидно, що, з одного боку, найкраща перевірка (і для бухгалтера в т.ч.) - це перевірка, якої нема. Але, з іншого, сьогодні потрібно думати не тільки про підстави для недопуску (як правило, вони є завжди або майже завжди + по-хорошому, це головний біль юриста), а й про наслідки від недопуску (до речі, сьогодні це вже не тільки можливі адмінарешти активів, але і «ризиковість» з подальшими блокуваннями НН / РК, а значить додатковий обсяг роботи за ту ж зарплату). Тому рішення в цьому випадку має бути максимально виваженим і однозначно управлінським.
ПРАВИЛЬНО ПРАЦЮЙТЕ З ДОКУМЕНТАМИ (7 аксіом):
- копії документів не надаємо за жодних умов – про це чітко сказано у п.85.4. ст.85 ПКУ
- перевірка повинна проводитись на підставі оригіналів, наданих під розписку – п.85.3. ст.85 ПКУ вам у поміч
- видаємо первинку дозовано – ПКУ не зобов’язує надавати весь масив доків у перший день перевірки або відразу після отримання запиту;
- вводимо «паперовий» формат комунікації з перевіряючими – усі глобальні питання, зауваження, заперечення, побажання просіть викласти у письмовому форматі … відповідайте на них також письмово (це і доказова база для оскарження, і додатковий час).
- не залишаємо перевіряючих наодинці з документами – думаю, пояснювати непотрібно
- табу на фото/відео фіксацію, ксерокопіювання та винос доків за територію – аналогічно
- пам’ятаємо про «правило 10 робочих днів» - в умілих ̶р̶у̶к̶а̶х̶ головах цей інструмент може принести чимало користі (деталізація у п.44.6. ст.44 та п.86.7. ст.86 ПКУ)
«ВСЕ СКАЗАНЕ ВАМИ МОЖЕ БУТИВИКОРИСТАНО ПРОТИ ВАС» - фраза з американського кіно, але дуже підходить до українських реалій ... особливо, якщо все це викласти письмово! Тому, якщо не впевнені в користі своїх пояснень, то краще прикинутися німим (про це чітко сказано у ст.63 Конституції і в якійсь мірі в п.п. 20.1.14, п. 85.4. ПКУ)
«ПОСПІШИШ – ПОДАТКІВЦІВ НАСМІШИШ»
Тому, по-перше, не поспішайте виконувати забаганки податківців НЕГАЙНО (закон цього не вимагає, а час, як правило, грає на вас); по-друге, не поспішайте виконувати ВСІ забаганки податківців (наприклад, в частині надання пояснень або ж проведення інвентаризації в присутності податківців).