Україна на 49-й сходинці за Глобальним індексом інновацій. Чому ми «десь посередині»?

Тарас Тарасенко
Тарас Тарасенко
Народний депутат України
За Глобальним індексом інновацій Україна посіла 49 сходинку. Серед 132 країн. Наразі ми маємо наднизьку патентну активність. За рік українці зареєстрували лише 27 615 патентів (на 1013 менше ніж торік). Тож, допоки в Україні повноцінно не запрацював Національний орган інтелектуальної власності – винахідники та інноваційні компанії не матимуть чіткого механізму реалізації своїх ідей.
 
ТОП- 3 поразки ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ РЕФОРМИ
 
1. «Патентна міграція»
 
Сьогодні українські новатори їдуть патентувати свої винаходи до США або країн, де можна це зробити максимально швидко. Легше там знайти також інвестора та комерціалізувати свої рішення. На сьогодні, рівень патентів-втікачів становить 10-12% щорічного обсягу патентування. Найбільш активні сектори міграції: медичні препарати, ІТ-технології (системи та обладнання), фармакологія.
 
2. Розгляд заявки на винахід – 18 місяців
 
У 2021-му середній строк розгляду заявок на винахід Укрпатентом збільшився з 13 до 18 місяців.
 
3. Розгляд заявки на торговельні марки – понад 20 місяців
 
Наразі, згідно з даними офіційних бюлетенів Укрпатенту, торговельні марки всесвітньо відомих компаній реєструються в Україні 2-3 роки (Амазон, Ашан, Ікеа, Лексус, Шкода, Алібаба Груп тощо).
 
Як народний депутат, поставив собі за мету в 2022-му зупинити саботаж інтелектуальної реформи України. Разом зі своєю командою МДО «ЛЮДИ», вимагатимемо від нового керівництва Мінекономіки рішучих дій щодо термінового запуску роботи НОІВ. Ми маємо викорінити поняття «патентної міграції», зупинити витік за кордон кваліфікованих кадрів та створити належні умови для інноваційної активності.