Олександр Маріковський: «Військові - нова політична еліта України»

Дата: 07.08.2023 12:52

Обговорили з Олександром Маріковським, народним депутатом України від фракції «Слуга народа» посилення впливу України у Парламентській асамблеї Організації Чорноморського економічного співробітництва (ПАЧЕС).

Саме Олександр Марківській під час засідання ПАЧЕС поставив на місце російську делегацію та гідно розгорнув стяг України. За що отримав подяку від Федерації боксу України.

Також обговорили економічні питання, підготовку влади до нового опалювального сезону.

Депутат поділився думками щодо можливості проведення виборів.

Детальніше читайте в ексклюзивному інтерв‘ю Геннадія Кірії.


Геннадій Кірія: Чи змогла зміцнити Україна свої позиції в ПАЧЕС та витіснити вплив Росії?

Олександр Маріковський: 3,5 роки тому ПАЧЕС здавалася нам маргінальною організацією з великим впливом Росії на прийняття рішення. Українські питання просунути було надзвичайно складно, оскільки Росія повністю домінувала в цій організації. Під час війни ситуація змінилася. В ПАЧЕС сім країн Європейського Союзу, які підтримують Україну. Наразі ми проводимо важливі та принципові для України рішення. Наприклад, за дві попередні сесії Генеральної Асамблеї ми блокуємо рішення про підтвердження мандатів представникам Російської Федерації та обрання на керівні посади в ПАЧЕС представників Росії. Зараз росіяни не отримують від Асамблеї нічого. Їм показують, що ця війна проти всього світу. Росії втрачає вплив. Важливо, щоб кожен воював на своєму місці. Українська делегація в ПАЧЕС зараз також воює та відстоює позицію України.

Геннадій Кірія: А яку позицію займає Туреччина?

Олександр Маріковський: Туреччина в ПАЧЕС займає досить виважену позицію. Такий підхід дозволяє їм бути маневреними в різних ситуаціях, пов'язаних з Росією. І це має конструктивну роль.

Геннадій Кірія: Парламентська Асамблея Ради Європи терпіла Росію з 14 року через те, що вони платили внески. І тільки в 22 році ПАРЄ виключили Росію. Чи можливо виключити Росію з Парламентської асамблеї?

Олександр Маріковський: Ми йдемо еволюційним шляхом. Багато є країн, які підтримують Росію, оскільки в них є досить великі ділові зв'язки попередніх років. Тому у росіян є певна індульгенція. Зараз у Росії підтверджених всього три мандати. По суті, вони не мають голосів на прийняття будь-яких рішень.

Кожна нова Делегація стає більше знервованою, найбільш такою сумбурною для них. Вони втрачають свій вплив. Я думаю, що прийде певний час, коли ми нанесемо фінальний удар, і організація прийме рішення про їх виключення. Можливість дискутувати на цю тему виникне в листопаді на форумі Генеральній Асамблеї, яка відбудеться в Києві.

Геннадій Кірія: В травні представники країни-агресора зухвало поводили себе на засіданні ПАЧЕС. Відбулась бійка за прапор.

Олександр Маріковський: В Росії панують шовіністичні настрої. В них існує дуже сильне розділення за класом на бідних та багатих. Вони вважають себе надкласом, володарями світу. На той час у нормальному демократичному суспільстві скромність та інтелект - це найбільші переваги. Тому світ не приймає всерйоз Росію через агресивну позицію та відкритий шовінізм.

1

Геннадій Кірія: Представниця США при ООН Лінда Томас-Грінфілд заявила, що має інформацію про підготовку Росії до повернення до переговорів щодо зернової угоди. Як ви оцінюєте можливість відновлення зернової угоди?

Олександр Маріковський: Над зерновою угодою працюють експерти з Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України. Докладається багато зусиль для того, щоб угода була пролонгована. В першу чергу Україна несе персональну відповідальність за те, щоб нагодувати світ. Дуже важливо зазначити, що зернова угода є питанням усього світу, не тільки України. На думку багатьох держав, війна в Україні - це питання лише України. Але питання продовольчої безпеки – це питання всього світу. І Україна в цій ситуації повинна якісно відіграти свою політичну міжнародну карту по зерновій угоді, тобто посилити на міжнародній арені тиск на Росію через блокування ними експорту зернових.

Геннадій Кірія: Мета країни-агресора - це заблокувати Україну в Чорному морі. Є якісь запобіжники? Чи вдасться зберегти морську міць України?

Олександр Маріковський: В будь-якій ситуації є дві сторони медалі. Негативна сторона – це військові дії, оголошені на Чорному морі. Ця ситуація не дозволяє реалізовувати наші логістичні мережі та експортувати продовольство за кордон в повній мірі, в якій нам потрібно. З іншої сторони - це можливість бізнесу, який завжди інвестував в експорт сировини, забезпечити внутрішню переробку. В свою чергу розвиток галузі перероблення суттєво вплине на економічні процеси. Блокування є певним детонатор економічного розвитку. Під гнітом ризиків ми шукаємо нові можливості для внутрішнього інвестування і створюємо нові моделі інвестування. Обов'язково наступить день, коли ми розблокуємо Чорне море. І на той момент ми точно будемо вже двічі, втричі або в 10 разів сильніше.

Геннадій Кірія: Які важелі впливу вживає влада для полегшення ведення бізнесу підприємцям?

Олександр Маріковський: Головна теза, яку я чув від бізнесу, - не заважайте, ми все відновимо, все зробимо. Але треба розуміти специфіку українського бізнесу. Є міжнародні гравці, які повною мірою сплачують податки. В свою чергу український бізнес максимально адаптований до мінімізації податкового навантаження. Виникає ситуація, коли перед законом всі рівні, але чомусь одна компанія сплачує мінімальний податок, а інша повний? Має бути такий податок, який всіх влаштує, та рівні умови ведення бізнесу.

Ми йдемо дорогою євроінтеграції, як кандидати, тому маємо нести певні зобов'язання. Для бізнесу курс євроінтеграція – це дорого, це виклик, це потреба модернізації та постійного розвитку.

Геннадій Кірія: Як триває підготовка до опалювального сезону?

Олександр Маріковський: В нас є хороший досвід минулого року та час для того, щоб підготуватися. Також значно покращились системи ППО, тому є можливість все-таки запобігати великим атакам на електрогенерацію. Паралельно люди вже давно розглядають проєкти диверсифікація - зелена енергетика, сонячні панелі, накопичувачі, вітрогенератори та інше. Деякі країни, наприклад Норвегія, фінансують наші фонди по цих напрямках. Уряд докладає усіх можливих зусиль для того, щоб запобігти ситуаціям, які були минулого року. Але Україна під час війни має бути готова до різних викликів.

Геннадій Кірія: Уряд обіцяє не підвищувати тарифи на воду? Чи збережеться мораторій на тарифи до кінця зими?

Олександр Маріковський: Я схильний довіряти президенту і прем'єр-міністру. Країна має зберегти мораторій. Однак це тимчасовий захід. Важливо зрозуміти, що вся ціна має внутрішню раціональність. Якщо ціна буде занадто низька, значить це буде дотація з інших джерел. З часом, я думаю, справедливо буде підвищувати тарифи в відповідності до питомої складової ціни.

Геннадій Кірія: Стефанчук заявив про можливість проведення виборів під час воєнного стану. На Вашу думку, коли можливо провести парламентські та президентські вибори?

Олександр Маріковський: На мій погляд, вибори під час воєнного стану неможливі. Зараз нова політична еліта - це військові. Під час таких перевиборів військові не зможуть повною мірою прийняти участь в виборах, бо командири, які зараз очолюють якісні бойові групи, продовжують бути на війні. Тобто, в нас вибори будуть бутафорні.

Має бути встановлення Перемоги і миру, відбутися скасування військового стану. Люди мають зайняти свої місця проживання. Після того вже матимемо розуміння – як проводити вибори на конкретній місцевості. Якщо знищено місто, як там проводити вибори?

Геннадій Кірія: Які зміни відбуваються в партії «слуга народу»? Чи відбувається підготовка до виборів?

Олександр Маріковський: «Слуга народу» - це бренд, відгук на очікування людей на момент 2019 року, коли суспільство було готове до новації, до нової сили, нової енергії. Воно повною мірою це отримало. Але війна – це дуже складна матерія. Вона впливає на всі зміни, в тому числі й політичні. «Слуга народу» також змінюється.

Що однозначно корисного відбулося? Відбувається самоочищення нашої української політичної системи. Ми розуміємо, хто є ворог, кого ворог підтримує, хто є коллаборантом потенційним, хто тримав зв'язок з Кремлем. Ми бачимо зрадників, тих, хто тікає від війни і не хоче продовжувати нести свою відповідальність. Ми навчилися якісно реагувати на це, тому вимагаємо від усіх політичних сил ідентифікувати своїх зрадників та вигнати їх з Парламенту.

Парламентарі мають встановити міцний зв'язок з військовослужбовцями, спілкуватися, забезпечувати їх потреби і обов'язково їздити в гарячі точки.