Олексій Кучеренко: підприємці готові в цей період йти на збитки, працювати на генераторах, але втримати бізнес

Дата: 05.10.2023 09:23

Обговорили з Олексієм Кучеренком, Народним депутатом України, колишнім міністром ЖКГ, майбутній опалювальний сезон. Екс-міністр розповів, які помилки, в першу чергу, повинна виправити влада для ефективного проходження опалювального сезону.

Також, Олексій Кучеренко розказав про бюджет на 2024 рік та пріоритети його політичної сили.

Як готується бізнес до опалювального сезону? Чи будуть аварійні відключення? Передбачена індексація соціальних виплат в бюджеті на наступний рік? Чому виникла криза в стосунках між Україною та Польщею?

Про все це читайте в інтерв‘ю Геннадія Кірії з Народним депутатом України Олексієм Кучеренком.

Відео версію інтерв’ю дивіться на YouTube каналі «Увага:Кірія».


Що для вас свобода?

Олексій Кучеренко: Насправді свобода – це життя. Людина народжується вільною, тому свобода - це її органічний, природний стан. Оскільки суспільство – це сукупність людей, тому свобода - це органічний стан суспільства.

Прийшов жовтень, опалювальний сезон. Чи готова Україна до опалювального сезону?

Олексій Кучеренко: На це питання не дасть відповідь навіть президент України, хоча в нього є свої джерела інформації, свій апарат, можливість скликати штаб. В мене своя аналітична оцінка. Певною мірою готові, але є дуже багато проблем, які ще не вирішили або погано вирішують, або вже не встигнуть вирішити. Це не буде катастрофічно, але незручності будуть однозначно у нас з вами - споживачів.

Уряд не заважав, але умов повноцінних не створив, або створив несвоєчасно. В першу чергу він не вирішив проблему боргів, які вкрай заважають готуватися до опалювального сезону. Дуже великі борги в секторі тепла, газу, вугілля та електроенергетики.

По-друге, абсолютно неефективні були управлінські рішення по інженерному захисту об’єктів. В першу чергу це стосується державної компанії «Укренерго», яка є ключовою артерією нашої енергосистеми, концентрує всі високовольтні мережі, підстанції трансформаторні. Уряд створив таку ситуацію, коли укріплювати підстанції призначений колишній «Автодор». В цій агенції завжди відмивалися гроші. Вони по дурному використали гроші, бо робили ці енергоукріплення без проєктів, без погодження з енергетиками. І в результаті чергове божевілля.

Маленький бізнес починає готуватися до зими, купувати генератори. Скажіть, а людям готуватися до аварійних відключеннь?

Олексій Кучеренко: Аварійні відключення, обмеження безумовно будуть, і до них треба готуватися. Люди з бізнесу розуміють, що в цій ситуації вони лише самі собі можуть допомогти. Вони готові в цей період йти на збитки, працювати на генераторах, але втримати бізнес. Але власник бізнесу повинен відповідати за технічний стан приладу, перевіряти його та підготувати завчасно до експлуатації. Такий підхід стане профілактикою випадку, який нещодавно відбувся в Одесі, коли генератор вибухнув і спричинив велику пожежу.

Щодо ситуації з населенням, тут набагато важче. Я вас запевняю, що кожен, хто живе в індивідуальному будинку, готовий в принципі до зими. Зрозуміло, що в більш забезпечених родинах можуть поставити дорогі котли, генератори, запаси палива зробити. В бідних хатах по іншому, але вони зможуть певний час прожити на дровах, на вугіллі. Я хочу сказати, що я за них молюсь. Але ці люди, індивідуали, вони готові. Набагато складніша ситуація в цьому багатоповерховому, багатоквартирному секторі. Там в людей уклад життя інший. Вони не звикли самотужки вирішувати проблеми, бо за них завжди місцева влада все вирішувала. Там багато чого ми не в змозі зробити. Не можна в кожній квартирі поставити генератор.

Зараз Верховна Рада розглядає бюджет. Як ви оцінюєте бюджет на 2024 рік?

Олексій Кучеренко: Зрозуміло, що цей бюджет воєнний. Але, на превеликий жаль, я взагалі не вірю в спроможність цього уряду адекватний бюджет зробити за визначенням. Якщо говорити на макроекономічному рівні, в цьому бюджеті є астрономічна сума на покриття та обслуговування боргів. Тут якась ключова, незрозуміла для мене фатальна помилка цієї влади, що вони абсолютно не працюють з нашими кредиторами стосовно списання або реструктуризації частини цих боргів. Нічого в цьому плані не робиться.

«Батьківщина» завжди наполягає на соціальному аспекті бюджету, ми вимагаємо в першу чергу медицину для поранених, бо на цьому сьогодні не можна заощаджувати кошти. Акцент потрібен робитися на потреби діючої армії, Збройних Сил України для того, щоб вони не відчували ніяких незручностей і недофінансування, якихось невиплат зарплатні.

Коментувати тяжкувато, але в бюджеті не має бути ніяких біатлонних чи футбольних стадіонів, барабанів, пателень. Дурість цю видумує і центральна, і місцева влада.

Чи є в цьому бюджеті загрози для децентралізації?

Олексій Кучеренко: Треба все ж таки чітко розуміти – бюджет воєнного часу не може жити за стандартами мирного часу. І в першу чергу мова йде про потреби військовослужбовців, які знаходяться на передовій. Я абсолютно переконаний, що центральний бюджет мусить розраховувати гроші в першу чергу для фінансування Збройних Сил України.

Органи місцевого самоврядування свої функції мусять виконувати, але їм треба кардинально обмежити перелік статей витрат, за якими вони можуть витрачати гроші. Все, що на виживання, на енергетичну інфраструктуру місцеву, на техногенні речі, однозначно вони мають фінансувати, їм в цьому треба допомагати. Все решта – повний мораторій.

Але одночасно треба, щоб бюджет і уряд виконували свої зобов’язання перед місцевими органами влади. В першу чергу - це величезні борги перед «Теплоенерго», «Водоканалами», які не покриваються. Уряд не має морального права в цій ситуації щось вимагати, поки сам не виконає свої обіцянки і норми закони.

Чи в проєкті бюджету передбачена індексація пенсій?

Олексій Кучеренко: Передбачена. Але вона достатньо мізерна. В нас не має реального росту економіки. Певне підвищення до минулого року є, але на фоні 30% падіння, зрозуміло, що це все дуже і дуже умовно.

На сьогодні кардинально неправильна ситуація, коли в банківській сфері надприбутки. Комерційні банки заробляють, не кредитуючи реальний сектор економіки. Оце величезна чорна діра по бюджету. Але з цієї ситуації треба виходити.

Є реальна спроможність забезпечити підвищення пенсії й заробітної плати, які було обіцяно. Нічого не має гірше, ніж пообіцяти й не виконувати. Але ми не будемо забирати гроші у Збройних Сил України або в інших програм. «Батьківщина» дійсно буде все робити, щоб забезпечити для пенсіонерів обіцяне підвищення.

Ми останні тижні спостерігали за напруженими стосунками між Україною і Польщею. Скажіть, будь ласка, як ви оцінюєте подання урядом скарг на Польщу?

Олексій Кучеренко: Це фікція й імітація. Цей міжнародний торговельний суд давно заблокований, тому це проста недолуга політика наших урядовців. Так, була проблема. Але я вважаю, що це диверсія - штучно напружити стосунки з нашим стратегічним партнером. Посадовці мають бути звільнені негайно, тому що намагалися не державну проблему врегулювати. Відчувається певна зацікавленість даних осіб у лобіюванні інтересів великих зернотрейдерів, які контролюють по суті ринок зерна в країні.

Я не хочу поступатися нашими інтересами, але що в цей час будуть польські фермери робити, якщо завезуть українське зерно? Польща має абсолютно інший уклад. В країні декілька мільйонів невеликих фермерських господарств на 5-10 гектарів. Уряд намагається їм всіляко допомогти та зберігати їх уклад. Це і бюджетна підтримка, це і спеціальна ціна на електроенергію, яка значно нижче ринкової.

Завжди треба ставати на сторону свого стратегічного партнера. На щасті в ході візиту в Сполучені Штати президента Зеленського проблема була врегульована. Польща має забезпечити разом з українськими компаніями транзитний коридор на експорт. Якщо зерно йде на експорт, абсолютно неприпустимо, щоб воно якось розповсюджувалося по Польщі.

Ваш політична сила багато років виступала за мораторій на продаж землі. Як ви вважаєте, зараз в умовах війни чи не загрожує національній безпеці ринок землі?

Олексій Кучеренко: Загрожує. Ми це поки що не відчуваємо на сьогодні. Але на ринку відбуваються певні стратегічні процеси, в країну заходять гроші. Ризики великі. За дешеву абсолютно ціну отримати в центрі Європи чорноземні землі, навіть з перспективою їх використовувати через 5-10-15-20 років – це дуже чудова інвестиція. Через 5-10 років буде величезна біда для України, коли ми вийдемо з війни, переможемо, будемо намагатися відбудовувати економіку і через якийсь час зрозуміємо, що наші землі належать не нам, а фінансовим транснаціональним корпораціям, які ніколи не приховували, що вони хочуть скупити ці землі.

фото
Олексій Кучеренко та Геннадій Кірія

Короткий бліц. Яка на сьогодні книга вразила вас, коли ви її прочитали?

Олексій Кучеренко: «Брама Європи» Сергій Плохій про історію України. Я ще декілька книг купив цього автора, бо він дуже потужний. Але більше я читаю спеціальну літературу, бо мені треба розуміти ситуацію та тенденції на світовому та місцевому енергоринку.

Як і коли на вашу думку переможе Україна?

Олексій Кучеренко: Це не близький і не простий шлях, і це всі мають усвідомити. Це величезний іспит для української нації, для кожного українця. Я не проти оптимізму, але він має бути поміркований.

Про що ви зараз мрієте?

Олексій Кучеренко: Про те, про що мріють мільйони українців. Щоб ця війна закінчилася нашою перемогою, щоб ми змогли нарешті відійти від цього нервового стресу та психологічної втоми. Щоб ми перейшли до якогось планування, розміреного життя. Хоча легкого життя не буде, бо нам треба буде все відновлювати, що наробив ворог на території України. Ми зробимо це, в нас немає іншого шляху, немає іншої країни.