Оренда житла - це не лише зручність, а й набір законних гарантій!
Про загальні права орендаря розповіли у Міністерстві юстиції України.
Право на безпечне та комфортне проживання:
- право на безперешкодне користування житлом протягом строку дії договору найму (оренди);
- право користування майном, що обслуговує будинок;
- житлове приміщення, яке ви орендуєте, має бути придатним для постійного проживання у ньому;
- ніхто не має права втручатися у ваше особисте життя або заходити у житло без вашої згоди, окрім випадків, передбачених законом.
Право на укладення договору оренди:
- укладання договору оренди житлового приміщення є обов'язковим для захисту інтересів як орендаря так і орендодавця;
- договір оренди має бути укладений у письмовій формі;
- у договорі оренди слід чітко визначити: найменування сторін; характеристики житла; строк, на який укладається договір; розміри, порядок формування, спосіб, форма і строки внесення орендних платежів та умови їх перегляду; умови дострокового розірвання договору; порядок повернення коштів у разі дострокового розірвання або припинення договору; права та зобов’язання сторін; відповідальність сторін; інші важливі для сторін умови.
Право на проведення ремонту:
- поточний ремонт житла, переданого у найм, здійснює наймач, а капітальний - зобов'язаний здійснювати наймодавець, якщо інше не встановлено договором. Зауважимо, що не можна провадити перевлаштування та реконструкцію житла без згоди наймодавця;
- переобладнання житла, переданого у найм, якщо таке переобладнання істотно змінить умови володіння та/або користування житлом, не допускається без згоди наймача.
Право на захист від незаконного виселення:
- вас не можна виселити з житла без законних підстав, визначених у законодавстві;
- ви маєте право на судовий захист своїх прав у разі незаконного виселення.
Право на розірвання договору найму житла:
- право відмовитися від договору найму, письмово попередивши про це наймодавця за три місяці або у строк передбачений у договорі;
- право відмовитися від договору найму житла, якщо житло стало непридатним для постійного проживання у ньому;
Інші права, зокрема:
- Орендар має право за згодою з особами, які проживають разом з ним, і з попереднім повідомленням орендодавця дозволити тимчасове проживання в помешканні іншої особи (осіб) без стягнення плати за користування житлом (тимчасових мешканців). Таке право надається законом орендарю, якщо договір укладений на строк від одного року.
- Орендар має право на вилучення зроблених ним поліпшень житла, якщо вони можуть бути відокремлені без пошкодження житла. Якщо поліпшення зроблено за згодою орендодавця, орендар має право на відшкодування вартості необхідних витрат або на зарахування їх вартості в рахунок орендної плати. Орендар набуває право спільної з орендодавцем власності на нову річ, створену в результаті поліпшення житла, зробленого за згодою орендодавця. Якщо орендар без згоди наймодавця зробив поліпшення, які не можна відокремити без шкоди, він не має права на відшкодування їх вартості.
- Орендар має переважне перед іншими особами право на укладення договору оренди житла на новий строк у разі спливу строку договору, за винятком випадку, коли договір укладений на строк до одного року.
- Орендар має переважне перед іншими особами право на придбання житла, яке було предметом договору оренди, у разі його продажу, за винятком випадку, коли договір укладений на строк до одного року.
Пам'ятайте, незважаючи на те, що основні положення, що регулюють правовідносини за договором найму (оренди), встановлені у Цивільному кодексі України, в особливості у главах 58 та 59, договором найму (оренди) житла можуть визначатись інші положення, які не суперечать законодавству. Тож перед його укладенням слід ретельно ознайомитися з його змістом, за потреби узгодити відповідні корективи або доповнення.