206 млрд дол. США – це великі гроші. Якщо розділити ці кошти з-поміж усіх громадян України, кожному дістанеться майже 5 000 дол. США, а ще це майже обсяг ВВП Греції у 2021 році.
Саме така рекордна сума компенсацій, яку 4 тютюнові компанії США зголосилися сплатити жертвам пов'язаних із курінням хвороб за колективним позовом.
Водночас в історії є багато прикладів неймовірних обсягів компенсацій, але їх не так легко знайти.
Тому ми вирішили скласти перелік найбільших виплат усіх часів, тож приготуйтеся, адже від деяких сум у вас очі на лоба полізуть.
Що означає виплата за колективним позовом?
Коротко – це сума грошей, яку сторони колективного судового позову погоджуються сплатити та прийняти відповідно. Це такий позов, де однією зі сторін виступає група людей, а не конкретна особа.
Такий різновид позовів з'явився в США, але тепер доволі популярний і в Канаді та Європі.
Компенсація від тютюнових компаній – 206 млрд дол. США
Це й досі залишається найбільшою сумою грошей, яку в 1998 році зголосилися виплатити 4 американські виробники тютюнових виробів, аби відшкодувати витрати на лікування людей, що страждали на спричинені курінням хвороби. Це вдесятеро більше за суму другої за обсягом компенсації за всю історію.
Таке рішення було ухвалено після того, як прокурори заявили про те, що компанії знали про згубний влив куріння, але не надавали споживачам удосталь інформації.
Тепер на кожній пачці цигарок є графічне попередження про небезпеку куріння, на кшталт повідомлень на сайтах з азартними іграми про небезпеку ігрової залежності, або повідомлень у рекламі слабоалкогольних напоїв.
А до кінця 90-х років на цигарках нічого такого не було. Результатом цього стало найбільша сума виплат за груповим позовом усіх часів, а в слуханнях цієї справи брали участь юристи з 46 штатів США.
Розлиття нафти на родовищі ВР у Мексиканській затоці – 20 млрд дол. США
Це найбільше розлиття нафти в морі за всю історію людства, тому нікого не здивували жахливі наслідки для флори та фауни Мексиканської затоки. Ця катастрофа мала величезні наслідки і для інших компаній, державних установ та громадських організацій, на додачу до багаторічних судових проваджень між цими організаціями та ВР, які розв'язалися лише у 2016 році.
У постанові суду зазначається, що компанія мусить сплатити 20 млрд дол. США у федеральний бюджет та штрафні санкції, разом із 5 млрд дол. США державним та комунальним організаціям.
Компанії ВР дозволили подати заяву на відшкодування 75% податків від цих виплат, проте цей інцидент привернув увагу чималої кількості юридичних критиків.
Скандал із компанією "Volkswagen" щодо обсягів викидів – 14,7 млрд дол. США
Скорочення обсягів шкідливих викидів автомобілів – це основний складник більшості державних програм із захисту довкілля, тому коли було встановлено, що в компанії "Volkswagen" занижують результати тестів на обсяг шкідливих викидів дизельних двигунів, нікого не здивували обсяги відшкодувань.
Майже 15 млрд дол. США здебільшого пішли на викуп автомобілів за ринковими цінами, які були до початку скандалу, а інша частина суми – на компенсації майже 500 тис. власників авто марки "VW", що стало дуже дорогим уроком для автовиробника.
Шахрайство з цінними паперами "Enron" – 7,2 млрд дол. США
Сумнозвісний скандал із компанією Enron є найбільшим занепадом компанії в корпоративній історії.
Керівництво цієї енергетичної компанії ошукувало власників на великі гроші так, що постало перед Верховним судом США, який постановив виплатити групі інвесторів компанії "Enron" кількістю 1,5 млн осіб понад 7 млрд дол. США.
Три банки, разом із JP Morgan Chase, мусили перерахувати понад 90% суми, а засновників компанії визнали винними в змові та шахрайстві.
Бухгалтерський скандал в "WorldCom" – 6,1 млрд дол. США
Скандал із компанією "WorldCom" привернув увагу громадськості у всьому світі після початку публічного розгляду справи в суді. Ревізор штату Нью-Йорк Алан Хевесі очолив групу ошуканих власників облігацій і здобув переконливу перемогу.
Із 6,1 млрд дол. США, банк "JP Morgan Chase" знову перерахував чималу суму (третину), а, як і зі скандалом із компанією "Enron" того самого року, дві провідні особи з-поміж керівництва WorldCom потрапили за ґрати.
Пігулки для схуднення "Fen-Phen" – 3,75 млрд дол. США
Коли нові "чудодійні" пігулки для схуднення почали ширитися американським ринком, люди здебільшого говорили, що це революційний спосіб лікування, що назавжди змінить спосіб життя. Чимало людей схудли завдяки "Fen-Phen", тому народ почав скуповувати їх у шалених кількостях.
Але ця пігулка має одну побічну дію – вона шкодить роботі серцевого клапана, що є небезпекою для життя тих, хто її використовує. Представники компанії "American Home Products" усі звинувачення відкидали, але це не зупинило у 2000 році федеральний суд м. Філадельфії від присудження 3,75 млрд дол. США виплат, аби кожна жертва отримала 1,5 млн дол. США.
Іноді аж не віриться в те, як легко компанії уникали катастрофічних наслідків у судових спорах щодо лікарських засобів.
Корпорація "Dow Corning" – 3,4 млрд дол. США
Сума виплат за цим позовом мала бути на 40% вище, проте першочергові домовленості не витримали кількості позивачів.
До цього позову долучилося чимало жінок (за деякими даними біля 170 000), які захворіли через використання грудних імплантів. Групу виробників, на чолі з компанією "Dow Corning", визнали винною, що спричинило банкрутство провідної компанії, а кожна постраждала отримала майже 60 000 дол. США.
Якби не відкликання першочергового позову, сума компенсації була б набагато більшою, проте навіть 3,4 млрд дол. США – це одна з найбільших виплат в історії.