Чи знаєте Ви, що в Україні станом на даний момент не існує закону, який би регулював статус рієлторської діяльності?
У зв’язку із цим на ринку нерухомості досить часто процвітає шахрайство, а також недобросовісна робота окремих рієлторів та агентств нерухомості, які привласнюють чужі оголошення, вводять в оману клієнтів, поширюючи неправдиву інформацію.
Тож, сьогодні розповімо, у яких випадках клієнт може відмовитися від надання йому рієлторських послуг.
Згідно норм Цивільного кодексу діяльність рієлторів можна віднести до посередницької. Вона дуже опосередковано регулюється Гл. 68 ЦК України «Доручення»: за договором доручення одна сторона (повірений) зобов’язується вчинити від імені та за рахунок другої сторони (довірителя) певні юридичні дії, а повірений має право на плату за виконання свого обов’язку за таким договором. Аналізуючи норми цієї глави, можна дійти висновку, що посередник (агентство) фактично не несе жодної відповідальності за невиконання договору доручення.
Окрім цього, роботу клієнтів з рієлторами регулює Закон України “Про захист прав споживачів”. Саме на нього можна посилатися у разі виникнення конфліктів. Згідно цього закону, клієнт може відмовитися від послуг рієлтора фактично в будь-який момент.
Причини такої відмови клієнта можуть бути різні:
- не дотримання умов та термінів роботи рієлтором;
- відсутність комунікації;
- зміна намірів здійснювати операції з нерухомістю;
- не виконання рієлтором договірних домовленостей.
Якщо ви все ж вирішили співпрацювати з агенством нерухомості (рієлтором) радимо звернути увагу на такі моменти:
- укладення договору про надання послуг. Радимо працювати виключно на договірних умовах, адже за порушення умов такого договору агенство з нерухомості (рієлтор) може нести цивільну відповідальність.
- оплата послуг. Радимо здійснювати оплату лише після того, як рієлтор виконає свою частину угоди. В іншому випадку шанс натрапити на шахраїв дуже високий.
- квитанція про оплату. Обов’язково збережіть квитанцію про перерахунок коштів агентству (рієлтору) за послуги, вона може знадобитися у випадку виникнення спірних моментів.