Підстави визнання мобілізації незаконною: судова практика

Дата: 22.08.2023 09:48

З початком воєнного стану, запровадженого в Україні, незаконна мобілізація стала однією з найпоширеніших тем для заголовків у ЗМІ.

Як з цим боротися? "Адвокат права" радить оскаржувати та наводить приклади із судової практики.

З ЯКИХ ПІДСТАВ СУДИ ВИЗНАЮТЬ МОБІЛІЗАЦІЮ НЕЗАКОННОЮ?

Аналіз судової практики свідчить, що найпоширенішою підставою для визнання протиправним призову на військову службу є неврахування ТЦК та СП наявності в особи підстав для відстрочки.

Такі підстави передбачені ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Рішення суду: "...з матеріалів справи вбачається, що позивач на своєму утриманні має трьох неповнолітніх дітей і був призваний на військову службу відповідно до пункту 2.42 наказу начальника Черкаського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 28.02.2022 №4. 

Відповідач не надав, які б свідчили, що позивач надав згоду на призов.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про протиправність наказу начальника Черкаського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 28.02.2022 №4 в частині призову позивача на військову службу та направлення для проходження військової служби під час, загальної мобілізації до військової частини НОМЕР_1."

У цьому рішенні суд зазначив, що неповідомлення позивачем відомостей про наявність підстав для відстрочки не позбавляє його  права останнього на звільнення від мобілізації.

Проте, зволікати з повідомленням про свої права ТЦК все ж не варто.

Іншою поширеною підставою для визнання незаконними дій ТЦК є призов на військову службу без проходження обов`язкової медичної комісії.

Рішення суду, яким визнано протиправними дії ТЦК: "Суд зазначає, що відповідачем не надано доказів проведення медичного огляду позивача під час призову позивача на військову службу.
В свою чергу, відповідач в заяві від 11.05.2023 року зазначив, що під час призову на військову службу військово-лікарською комісією не було проведено медичний огляд позивача.
Таким чином, суд доходить висновку, що відповідачем під час призову позивача на військову службу під час мобілізації протиправно не проведено медичний огляд позивача та не винесено постанову ВЛК".

А ЩО ПО ВИПИСАНИМ ПОВІСТКАМ?

Верховний Суд у постанові від 08 вересня 2022 року по справі № 300/1263/22 висловив позицію, згідно з якою повістка це лише засіб оповіщення військовозобовязаної особи для її прибуття на вказану дату до ТЦК. Обовязок військовозобовязаної особи зявитися за викликом до відповідного ТЦК встановлений не повісткою, а Законом України «Про військовий обов`язок і військову службу».

Що це означає?

На підставі цієї постанови наявні рішення, згідно з якими недоліки при оформленні повісток не впливають на обовязок військовозобовязаної особи з`явитися за викликом до відповідного територіального центру комплектування та не є підставою для визнання мобілізації незаконною!

Проте, захиститися від незаконної мобілізації, при наявності відповідних підстав, навіть після винесення наказу ТЦК можна.

Для цього потрібно:

  1. Знати про підстави звільнення від мобілізації та повідомляти про них ТЦК (у тому числі письмово);
  2. Мати підготовлені документи, які підтверджують право на відстрочку;
  3. По можливості фіксувати порушення ваших прав;
  4. Не зволікати із захистом своїх прав та якнайскоріше вживати дій з оскарження незаконних рішень, у тому числі шляхом звернення до суду