Потреби на відбудову України наразі складають майже 486 мільярдів доларів - з них на швидке відновлення потрібно витратити 15 мільярдів доларів. За останній рік потреби на відбудову продовжили зростати, особливо в житловому секторі, де через дії ворога зруйновано чи пошкоджено 10% від усього фонду житла.
Про це зазначив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час презентації третьої оцінки збитків і потреб на відновлення України (RDNA3), проведеної за участі Світового банку.
Найбільше внаслідок російської агресії постраждали в Україні сектори торгівлі та промисловості, сільське господарство, енергетика і транспорт.
Також негативна динаміка, за словами Прем'єра, присутня в аграрному секторі і в екології через російський теракт на Каховській ГЕС та через замінування земель.
Денис Шмигаль наголосив, що головним ресурсом для відновлення України має стати конфіскація заморожених російських активів і тут позиція України залишається незмінною — платити повинна росія.
"Маємо запустити цей процес вже цього року. Використання доходів від активів рф вважаємо можливим проміжним рішенням, яке не скасовує необхідність повної конфіскації", — зазначив Прем'єр-міністр.
Попри повномасштабну війну, Уряд України за підтримки міжнародних партнерів продовжує реалізацію програми швидкого відновлення і минулого року було відновлено більше 37 тис. об’єктів. Водночас Уряд створює умови для залучення приватних інвестицій, які дозволять прискорити процес відбудови й трансформацію України на шляху до ЄС.
За словами очільника Уряду, залучення і спрямування 15 млрд доларів у швидке відновлення згенерує ще орієнтовно 5,5 млрд доларів приватних інвестицій.
Він додав, що Уряд розраховує залучити іноземні інвестиції, не чекаючи завершення війни, а вже зараз і в цьому напрямку визначені пріоритетні галузі - ОПК, енергетика, будівництво, аграрний сектор, природні ресурси, цифрові технології, IT-сектор. Кожна з цих галузей, як очікується, даватиме продукцію з високою часткою доданої вартості, що працюватиме на економічну стійкість країни.
Денис Шмигаль зауважив, що результати RDNA3 сприятимуть реалізації програми Ukraine Facility, яка погоджена Європейським парламентом та Радою ЄС і передбачає виділення 50 млрд євро протягом чотирьох років. Крім того, Україна розраховує на макрофінансову підтримку з боку Сполучених Штатів.