Повістки, перевірки, відповідальність: все, що потрібно знати про новий закон по мобілізації

Дата: 09.05.2024 12:30

Обов’язок носити військово-облікові документи, повноваження поліції та ТЦК на їх перевірку, затримання "ухилянтів", тощо. 

Адвокат Роман Сімутін провів детальний аналіз суті прийнятих змін до закону про мобілізацію.

Як було по-старому?

До 18 травня 2024 року законодавство не надавало права працівникам ТЦК самостійно зупиняти людей на вулицях та перевіряти у них документи, як і самостійно зупиняти транспортні засоби, у тому числі на блокпостах, і перевіряти документи у водіїв.

Це право мають лише працівники нацполіції, відповідно до статей 31, 32 та 35 закону «Про Національну поліцію».

Тому за належного документування подібні дії працівників ТЦК оскаржувалися в судах і в абсолютній більшості випадків визнавалися протиправними.

Як буде по-новому?

Частиною 6 ст. 22 закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлюється, що після 18.05.2024 року, у період проведення мобілізації всі громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов’язані мати при собі військово-обліковий документ та пред’являти його за вимогою:

  • уповноваженого представника ТЦК та СП;
  • поліцейського;
  • представника Державної прикордонної служби України у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України.

Водночас під час перевірки документів уповноважений представник ТЦК та СП або поліцейський здійснює фото- і відеофіксацію процесу пред’явлення та перевірки документів.

Отже, з 18.05.2024 року працівники ТЦК набувають законне право самостійно здійснювати перевірку документів у громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років у будь-яких місцях.

Залишається одне питання – хто такий уповноважений та як його будуть ідентифікувати?

Але, в цьому ж законі Кабміну доручено розробити нові та привести старі нормативно-правові документи у відповідність із ним. Тож і дане питання вірогідно буде врегульовано.

Перевірка документів нацполіцією. 

У статтю 32 закону «Про Національну поліцію» також внесені зміни, а саме додали ч. 2, якою надають поліцейському право у період дії воєнного стану та/або під час мобілізації вимагати в особи чоловічої статі віком від 18 до 60 років пред’явлення нею військово-облікового документа разом з документом, що посвідчує особу у спосіб, який дає можливість поліцейському прочитати та зафіксувати дані, що містяться в документах.

Одразу виникає питання: які заходи можуть бути застосовані, якщо у громадянина при собі відсутній військово-обліковий документ або ж він відмовляється його пред’явити працівнику ТЦК або поліцейському?

Затримання та відповідальність.

Статтю 24 «Додаткові повноваження поліції» доповнили ч. 5 наступного змісту: «за зверненням ТЦК та СП, органи та підрозділи, що входять до системи поліції, беруть участь у здійсненні заходів щодо оповіщення військовозобов’язаних та резервістів спільно з представниками ТЦК та СП, а також здійснюють адміністративне затримання та доставлення до цих центрів та органів призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення».

Оскільки закон «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» зобов’язує всіх громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років мати при собі військово-обліковий документ та пред’являти його за вимогою, то відсутність при собі або відмова пред’явити військово-обліковий документ буде порушенням вимог ч. 6 ст. 22 даного закону, що є наслідком притягнення цього громадянина до адмінвідповідальності за ч. 2 ст. 210-1 КУпАП: порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинене в особливий період.

Тож у працівників поліції (не у ТЦК), виникає формальне право на затримання. Чому формальне? Бо зміст частини 5 ст. 24 закону «Про Національну поліцію» трохи криво прописаний і як його будуть трактувати дізнаємося лише на практиці в судах, бо поліція трактуватиме його на свою користь.

Роман Сімутін вважає, що поліцейський не може надавати правову оцінку та встановлювати факт порушення правил військового обліку передбаченого статтями 210 чи 210-1 КУпАП. Такими повноваженнями наділений виключно начальник ТЦК як посадова особа, яка може складати постанову та виносити штраф. Відповідно у поліцейського не виникає права на затримання, тому такі його дії будуть неправомірними.

Іншими словами, це звучить так. Перш ніж у поліцейського виникне право на затримання, начальником ТЦК повинна бути винесена постанова за ст. 210 чи 210-1 КУпАП щодо військовозобов’язаного, направлено звернення до поліції щодо затримання й доставки до ТЦК і тільки тоді поліцейський матиме право затримати особу, наприклад на 3 години, хоча, як ми знаємо, депутати планують збільшити цей час до 72 годин.

Наразі депутати ще планують внести зміни до КУпАПу та прописати повноваження поліції щодо затримання та його підстав. Але те, що поліцейські не можуть встановлювати факт порушення правил військового обліку та самостійно затримувати за порушення правил військового обліку – щодо цього адвокат переконаний на 100%, бо це не їхня підслідність, тому подібне тільки за зверненням начальника ТЦК.  

Як вручатимуть повістки?

Відповідно до змін, які набувають чинності з 18.05.2024 року, в статтю 1 закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» додано поняття «оповіщення» – це виклик громадян до ТЦК та СП, а також вручення (надсилання) повісток громадянам.

Статтею 22 даного закону встановлено обов’язок громадян з’являтися за викликом до ТЦК у строк та місце, зазначені в повістці  для взяття на військовий облік, направлення для проходження медичного огляду.

Як відомо, поліція та ТЦК наділені повноваженнями на перевірку військово-облікових документів, метою якої є отримання відомостей про громадянина (його анкетні дані, місце проживання) для подальшого вручення йому повістки. Тож після перевірки документів на місці зупинки одразу відбувається вручення повістки до ТЦК для взяття на військовий облік, уточнення персональних та облікових даних та направлення для проходження медичного огляду.

Обов'язок носити військовий квиток.

Носіння військово-облікових документів – це тепер як обов’язок водія, який керує автотранспортом, мати при собі посвідчення водія. Вимога поліцейського чи представника ТЦК щодо їхнього пред’явлення являється імперативною, тобто такою, що підлягає обов’язковому виконанню, незалежно від того, хочете ви цього чи ні. 

А от як будуть відбуватися затримання за порушення правил військового обліку – буде відомо, коли будуть відповідні зміни до КУпАПу та постанови Кабміну.