Позбавлення батьківських прав: чи впливає на сплату аліментів?

Дата: 23.07.2024 15:48

Можливо когось це здивує, проте, особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов’язку щодо утримання дитини.

Нещодавно до нас звернулася клієнтка, колишній чоловік якої позбавлений батьківських прав. Жінка не знала, як захистити фінансові інтереси дітей, адже колишній чоловік довгий час не мав офіційної роботи, відповідно, доходів, відмовлявся від спілкування та виховання дітей, через що був позбавлений батьківських прав. Ми допомогли з поданням позову на стягнення аліментів. На сьогодні чоловік – мобілізований і кошти із його зарплати відраховуються на утримання дітей.

Що важливо розуміти в подібних історіях: особа, позбавлена батьківських прав не звільняється від обов’язку утримання дітей. Також така особа не вправі вимагати зниження розміру аліментних виплат у зв’язку з позбавленням батьківських прав.

Припинення аліментних зобов’язань можливе на загальних підставах, передбачених Сімейним кодексом. В першу чергу, після досягнення дитиною 18 років.

Розмір аліментів, визначений за рішенням суду, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров’я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

Окрім цього, особа, позбавлена батьківських прав: втрачає особисті немайнові права щодо дитини та звільняється від обов’язків щодо її виховання, перестає бути законним представником дитини, втрачає права на пільги та державну допомогу, що надаються сім’ям з дітьми, не може бути усиновлювачем, опікуном та піклувальником, не може одержати в майбутньому тих майнових прав, пов’язаних із батьківством, які вона могла б мати у разі своєї непрацездатності (право на утримання від дитини, право на пенсію та відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, право на спадкування).

Офіс Адвокатів