Про самостійні повноваження суду щодо зміни кваліфікації в аспекті дотримання меж судового розгляду

Дата: 10.07.2025 10:49

08.04.2024 ККС ВС

№ 192/1505/21 Кваліфікація КП судом. За наявності підстав суд зобов'язаний змінити правову кваліфікацію кримінального правопорушення в аспекті застосування положень ч. 3 ст. 337 КПК.

https://reyestr.court.gov.ua/Review/118393632

Кваліфікацією кримінальних правопорушень судом є встановлення і юридичне закріплення в постановленому рішенні точної відповідності ознак вчиненого суспільно небезпечного діяння ознакам складу правопорушення, визначеного в нормі закону про кримінальну відповідальність, поєднане (у разі необхідності) з відмежуванням кримінальних правопорушень одне від одного та від діянь, що не є кримінальними правопорушеннями.

Зміна кримінально-правової кваліфікації судом може виражатися у зміні юридичної оцінки встановлених фактичних обставин, тобто у зміні формули кваліфікаціїі формулювання обвинувачення.

КПК не визначає окремих підстав зміни правової кваліфікації кримінального правопорушення місцевим судом. Очевидно, ними можуть бути лише загальні підстави зміни правової кваліфікації кримінального правопорушення, які обумовлені положеннями ч. 1 ст. 2 КК, і за наявності таких підстав суд зобов’язаний змінити правову кваліфікацію кримінального правопорушення в аспекті застосування положень ч. 3 ст. 337 КПК.

26.03.2024 ККС ВС

№ 679/199/21 Суд зобов’язаний надати правову оцінку і кваліфікувати їх за відповідним положенням кримінального закону. Зміна кваліфікації судом не свідчить про порушення права на захист

https://reyestr.court.gov.ua/Review/118195499

Завданням суду є оцінка доказів, наданих стороною обвинувачення на доведення пред’явленого нею обвинувачення. Якщо сторона обвинувачення не довела одного або кількох елементів злочину, у якому звинувачувалася особа, однак інші обставини, доведені стороною обвинувачення, свідчать про наявність в діянні іншого складу злочину, суд зобов’язаний надати правову оцінку таким обставинам і кваліфікувати їх за відповідним положенням кримінального закону. Така зміна кваліфікації не свідчить про порушення права на захист, якщо обставини, які дали суду підставі для кваліфікації злочину, були предметом судового розгляду і сторона захисту знала про них і мала можливість їх спростовувати.

21.11.2022 ККС ВС

№ 991/492/19 Суд може змінювати кваліфікацію та формулювання обвинувачення

https://reyestr.court.gov.ua/Review/107805010

Зміна кримінально-правової кваліфікації судом може виражатись у зміні юридичної оцінки встановлених фактичних обставин, тобто у зміні формули кваліфікації і формулювання обвинувачення.

13.01.2021 ККС ВС

№ 243/1573/17 У разі не підтвердження складу злочину суд не зобов'язаний шукати інший склад

https://reyestr.court.gov.ua/Review/94194571

У своїй постанові ККС зазначив, що положеннями ч. 3 ст. 337 КПК України передбачено, що з метою ухвалення справедливого судового рішення та захисту прав людини і її основоположних свобод суд має право вийти за межі висунутого обвинувачення, зазначеного в обвинувальному акті, лише в частині зміни правової кваліфікації кримінального правопорушення, якщо це покращує становище особи, стосовно якої здійснюється кримінальне провадження.

Разом з тим, ці положення не вказують на те, що у разі непідтвердження за результатом судового розгляду висунутого особі обвинувачення сторона обвинувачення може очікувати, що суд самостійно віднайде в діях цієї особи бодай якийсь інший злочин і ухвалить обвинувальний вирок, оскільки саме доведення перед судом винуватості особи у вчиненні злочину є прямим обов`язком сторони обвинувачення.

Категорія «Про самостійні повноваження суду на зміну кваліфікації» у ст. 337 КПК

Також цікавими у цій тематиці можуть бути наступні категорії:

1. Повноваження суду у питанні зміни кваліфікації, уточненні формулюванні обвинувачення, фактичних обставин

1.1. Щодо зміни кваліфікації після виходу в нарадчу кімнату

1.2. Про самостійні повноваження суду у питанні зміни кваліфікації на менш тяжкий злочин (покращення становища)

1.3. Про самостійні повноваження суду на зміну кваліфікації

1.4. Підстави для зміни кваліфікації судом

1.5. Уточнення обставин у вироку

2. Права потерпілого у питанні зміни кваліфікації

2.1. Про реалізацію потерпілим права на зміну обвинувачення до виходу суду в нарадчу кімнату

2.2. Роз'яснення судом права потерпілого на підтримання раніше пред'явленого обвинувачення

3. Закриття КП замість перекваліфікації діяння судом

4. Огляд інших ситуацій в питанні дотримання меж судового розгляду

4.1. Про межі судового розгляду у випадку виділення осіб в окремі провадження

4.2. Проведення судового розгляду без первинного (повернутого) обвинувального акту як вихід за межі судового розгляду

4.3. Витребовування судом рішень суду у інших справах як вихід за межу судового розгляду

Онлайн сервіс пошуку судової практики Верховного Суду Lex GO