Присудження надмірних судових витрат суперечить Конвенції - ЄСПЛ

Дата публікації: ср, 01/05/2022 - 17:19

 

Правова позиція ЄСПЛ у справі «ČOLIĆ проти Хорватії», заява № 49083/18 https://cutt.ly/cUQVEgc
 
Справа стосувалася цивільного процесу, в якому, незважаючи на ухвалення рішення про відшкодування збитків заявнику особою, яка вчинила на нього фізичний напад, заявника було зобов'язано сплатити судові витрати на відповідача у сумі, більшій, ніж та, яку було фактично стягнуто з відповідача на його користь.
 
Зрештою, заявник скаржився на порушення його права на доступ до суду через надмірне присудження судових витрат, які він сплатити відповідачу.
 
Щодо судових витрат, ЄСПЛ вказав, що накладення значного фінансового тягаря після завершення провадження може становити обмеження права на суд, гарантованого п.1 ст.6 Конвенції.
 
Крім того, правило «переможець платить» може розглядатися як обмеження, яке перешкоджає праву на доступ до суду, спрямоване на відвернення потенційних сторін від пред'явлення необґрунтованих позовів або подання завищених вимог до суду.
 
ЄСПЛ вважає, що провадження у справі заявника призвело до абсурдного результату: заявника, який довів, що він зазнав фізичного нападу з боку відповідача, було зобов’язано сплатити йому судові витрати у сумі вдвічі більшій, ніж та, яку йому було присуджено як відшкодування збитків і що Уряд не навів достатньо переконливих причин для виправдання цього.
 
Отже, Суд вважає, що спосіб, у який Верховний Суд застосував національне законодавство у справі заявника, виходив за межі прийнятної межі розсуду, наданої національним судам відповідно до п.1 ст.6.
 

Схожі публікації

ЄСПЛ висловився щодо розгляду справи в апеляції за відсутності обвинуваченого
Як бути з понесеними позивачем витратами у разі його відмови від позову
Накладення двох стягнень за одне й те саме порушення в сфері оподаткування недопустиме – ЄСПЛ
Чи повинен клієнт оплачувати адвокатові час, витрачений на дорогу : позиція ВС
Різні рішення суду у аналогічних справах можуть означати відмову у правосудді – ЄСПЛ
Про відшкодування судових витрат
Суперечлива судова практика вищого судового органу держави у справах щодо майна особи порушує конвенцію
Виключення дітей з дошкільних навчальних закладів та штрафи на батьків за відмову від вакцинації не є порушенням прав - ЄСПЛ
Необґрунтоване затягування процедури депортації особи, під час якої вона знаходиться під вартою, є порушенням конвенції – ЄСПЛ
Як ЄСПЛ захищає адвокатів, поки вони захищають клієнтів

відео / фото