Реєстрація онлайн-медіа та блогерів в Україні: в Нацраді розповіли коли розпочнуть приймати заяви

Дата: 09.02.2023 11:24

Заступник голови Нацради України з питань телебачення і радіомовлення Валентин Коваль в інтерв’ю «Детектор медіа» повідомив, що онлайн-медіа зможуть податись на реєстрацію з 3 квітня цього року.

"Із третього квітня 2023 року. 31 березня, коли закон почне діяти, — це п’ятниця, а з понеділка можна подавати заяви. Хоча ми вже маємо кілька листів охочих зареєструватися", — повідомив Валентин Коваль.

За словами посадовця, до весни 2024 року буде визначена процедура ідентифікації медіа, які не схочуть реєструватися: "31 березня 2024 року вступають у силу в повному обсязі санкції для онлайн-медіа. А перший рік дії закону для них — це період входження в нове життя, і єдиною санкцією, яку Нацрада до них може застосовувати, є припис (санкція за незначне порушення)".

Також у 2024 році будуть затверджені критерії для визнання інтернет-ресурсів, які не зареєструвались, такими, що підпадають під визначення онлайн-медіа.

"Це на випадок, якщо вони порушують законодавство. Орган співрегулювання має визначити певний набір характеристик, відповідно до яких можна ідентифікувати компанію як медіа. Звісно, якщо індустрія не створить органу співрегулювання, Нацрада на свій розсуд має визначати ці критерії. Тому я сподіваюсь, що за найближчі пів року індустрії зможуть зорганізуватись і створити органи співрегулювання", — зауважив Коваль.

Заступник голови Нацради додав, що ліцензування відбуватиметься в ситуаціях, коли за нинішнім законодавством проводився б конкурс — тобто коли медіа використовує частотний ресурс. Ліцензії, які раніше видавались без конкурсу, тепер набувають форми реєстрації. Також реєструватимуться друковані медіа, онлайн-медіа, медіа на замовлення, провайдери аудіовізуальних сервісів та провайдери платформ спільного доступу. 

"Ліцензування, реєстрація і внесення змін до реєстру відбуваються за заявою компанії, яка ліцензується чи реєструється. Поки не запрацював доступ до реєстру через електронний кабінет, ми надаватимемо паперовий документ із печаткою — витяг із реєстру. На запровадження електронного кабінету закон дав рік, але що скоріше він з’явиться, то скоріше ми почнемо працювати по-новому", — уточнив Валентин Коваль.

Всі онлайн-медіа поділятимуться на три групи: зареєстровані медіа, не зареєстровані, але з контактною інформацією на сайті та анонімні ресурси. Кожна з цих груп матиме свою шкалу санкцій за порушення законодавства, найсуворіші — для анонімних медіа. Якщо Нацрада не зможе спілкуватись із менеджментом таких медіа, тоді буде поданий запит до платформ, на яких вони працюють.

Коваль нагадав, що блогери, які публікуються у Фейсбуці, в Телеграмі чи Ютубі, також можуть зареєструватись і набути статусу онлайн-медіа.   

Також під час війни всі друковані видання мають пройти реєстрацію, закон дає на це рік, коли війна скінчиться, реєстрація перестане бути обов’язковою.  

Нагадаємо, 31 березня 2023 року набуває чинності закон «Про медіа», який суттєво розширює повноваження Нацради. 

Зокрема, регулятор  буде реєструвати онлайн-видання та друковані медіа.

Також змінюється процедура санкцій, наново формуватиметься список іноземних каналів, дозволених для трансляції, тощо. Частина цих змін набуває чинності навесні, решта до кінця року та в наступні роки. На втілення найбільшої новели закону — співрегулювання — відводиться пів року.

Закон «Про медіа» був ухвалений Верховною Радою 13 грудня 2022 року, а 29 грудня закон підписав президент Володимир Зеленський.