Рішення ЄСПЛ у справі "Яковін та інші проти України"

Дата: 20.02.2024 10:10

6 листопада 2023 року ЄСПЛ у справі «Яковін та інші проти України» констатував порушення ст. 3 Конвенції у зв`язку з непроведенням органами державної влади ефективного розслідування скарг на жорстоке поводження із заявниками, вчиненого приватними особами, або за обставин, які виключають причетність представників держави.

Розглядаючи факти справ, ЄСПЛ зазначив, що органи державної влади, які були уповноважені порушити та розслідувати кримінальну справу, насправді не намагалися оперативно та ретельно розслідувати їх, встановити факти та за потреби притягнути до відповідальності винних осіб.

ЄСПЛ у рішенні вказав на такі суттєві недоліки досудового розслідування у справі заявниці, як: безпідставні постанови про закриття справи або зупинення досудового розслідування; невжиття необхідних заходів для проведення ретельного розслідування справи; недоліки, визнані самими національними органами влади.

Отже, рішенням ЄСПЛ були встановлені порушення конвенційних прав заявниці, які пов`язані із системними процесуальними помилками, якими характеризувалось кримінальне процесуальне законодавство періоду проведення досудового розслідування щодо спричинення заявниці тілесних ушкоджень.

Оскільки повторний розгляд справи може бути адекватним способом поновлення прав заявниці, порушення яких визнано рішенням ЄСПЛ, лише у випадку, якщо рішення ЄСПЛ спонукає до висновку, що оскаржені рішення національних судів були предметом перевірки міжнародної судової установи і суперечать Конвенції, ВПВС 13.02.2024 постановила ухвалу у справі № 283/1823/16-к https://reyestr.court.gov.ua/Review/117044822 про відмову у перегляді за виключними обставинами на підставі п. 2 ч. 3 ст. 459 КПК судових рішень у справі.

Адвокат Михайло Гуцал