Сергій Соболєв: «Мобілізація повинна бути справедлива»

Дата: 11.04.2024 18:52

Говоримо з заступником лідера партії та фракції «Батьківщина» Народним депутатом України Сергієм Соболєвим. Про парламентську кризу у Верховній Раді, міжнародну дипломатію, заборону проведення виборів під час воєнного стану, допомогу від Сполучених Штатів Америки та інші питання, які турбують кожного українця. Сергій Соболєв розповів, чому фракція «Батьківщина» не підтримала закони про легалізацію ігорного бізнесу та виробництво канабісу та наразі виступає проти порушення конституційних ключових прав громадян в резонансному законі «Про мобілізацію».


Геннадій Кірія: У березні Верховна Рада не змогла ухвалити жодного законопроекту. Чи говорить це про те, що розпочалась парламентська криза?

Сергій Соболєв: Вона розпочалась досить давно. Минулий місяць став найбільш яскравим, тому що почали рахувати голоси. Виявляється, не вистачає 170-180 голосів «Слуг народу» навіть з тими, хто вийшов і перейшов з ОПЗЖ в нові групи. З цього моменту стало зрозуміло, що по старому формувати порядок денний неможливо. Тепер треба погоджувати рішення з іншими фракціями, перш за все з опозиційними - «Батьківщиною», МФО «Розумна політика», з «Голосом» та «Європейською солідарністю». Стало зрозумілим, що порядок денний абсолютно не відповідає потребам людей та української армії. Все це разом привело до того, що парламент фактично став недієздатним.

Геннадій Кірія: Група «Рейтинг» випустила дослідження, в якому говориться про те, що 75% українців проти проведення виборів під час військового стану. Ваша думка щодо виборів під час війни?

Сергій Соболєв: Нас здивувало те, що вперше ця інформація прозвучала устами Міністра закордонних справ. І одразу стало зрозумілим, що готується найбільша помилка, яка тільки можлива - це спроба провести вибори в умовах дуже активних агресивних дій російської федерації. Ми почали координувати зусилля, як «Батьківщина», з іншими фракціями, почали переконувати тих же «Слуг народу», що зараз проводити вибори неможливо. Ми не можемо забезпечити голосування для мільйона військовослужбовців, із яких майже 350 тисяч зараз знаходяться на передовій. Ми не можемо забезпечити вибори для 8-9 мільйонів внутрішньо переміщених осіб. Ми не можемо забезпечити вибори для 5 млн, які виїхали за кордон. Вони не зможуть проголосувати, бо Конституція визначає дуже жорстко, що голосування може бути тільки виключно на території України, тобто на території посольств і консульств. Як забезпечити голосування в тій же Польщі, де більше мільйона наших співгромадян? І цей список можна продовжувати.

Сергій Соболєв
Фото Олександра Прокопенко

Нам дуже допомогли наші міжнародні партнери в рамках «Діалогу Жанна Моне». Восьмий рік проходять спеціальні сесії, де модераторами є представники Європейського Союзу і досить відомих українських фондів. В цей раз були представники Сполучених Штатів Америки, всіх фракцій і груп Верховної Ради України, де ми разом сіли і відкрито про це поговорили.

Я дуже задоволений з того, що фактично ідея «Батьківщини» співпала з думкою більшості громадян, 80% яких були категорично проти проведення виборів в умовах війни. Ми підписали спільний меморандум про те, що вибори можуть бути тільки через півроку після завершення воєнного стану. Бо треба підготувати виборчі списки, реєстри виборців, тощо. Треба, щоб громадяни мали можливість повернутися в місця свого постійного проживання. Тобто це дасть можливість реально організувати демократичні вибори. Альтернативою цьому було б голосування поштою. Ми розуміємо, чим це могло закінчитися. Так звані електронні вибори через «Дію». Уявіть собі, як можна було б організувати вибори для 5 млн. наших виборців, які знаходяться за кордоном. Хто це проконтролює?

Геннадій Кірія: Хто повинен поставити останню крапку в питанні виборів? Чому президент не звернеться до Конституційного Суду за розтлумаченням?

Сергій Соболєв: В Конституції визначено, щодо неможливості проведення виборів в умовах воєнного стану. Більше того, те саме визначено в відповідних профільних законах. Недоречно в цей час підіймати питання щодо легітимності парламенту, тому що там зазначено, що парламент зберігає свої повноваження до нових виборів. Друге питання - легітимність президента. Я вважаю, що зараз на цьому грати непорядно. Особливо після того, як всі лідери фракцій підтвердили, що провести вибори в умовах війни неможливо.

Абсолютно зрозуміло, що на цей період президент зберігає свої повноваження. На мій погляд, цю тему треба закрити раз і назавжди.

Геннадій Кірія: Коли робота парламенту буде розблокована? І чи вдасться подолати цю політичну кризу?

Сергій Соболєв: Я думаю, як тільки ті, хто себе раніше називали монобільшістю, «Слуги народу» зрозуміють, що треба повертатись до нормальної демократичної роботи парламенту, де існують різні фракції, різні думки, де порядок денний повинен формуватися з врахуванням думок всіх фракцій, а не сподіватися на те, що в черговий раз плече або спину підставлять ОПЗЖ.

Соболєв і Тимошенко
Фото Олександра Прокопенко

Геннадій Кірія: Президент України Володимир Зеленський заявив, що росія готується провести мобілізацію і мобілізувати понад 300 000 осіб в армію. Він також наголосив, що в Україні важливо провести мобілізацію, але вже не потрібно мобілізовувати 500 000 бо вони знайшли резерви. Яким має бути справедливий закон про мобілізацію?

Сергій Соболєв: Це найважча тема, на яку зараз можна дискутувати. З одного боку мільйон української армії, з яких 300-350 тисяч безпосередньо в зоні бойових зіткнень, на передовій, більшість з яких служить рік - півтора - два без відповідної ротації. Ми можемо зрозуміти їх, їх родичів, які чітко бачать, в яких умовах знаходяться бійці на передовій. З іншого боку це переживання батьків, родичів, близьких за те, в яких умовах будуть служити ті, хто будуть мобілізовані додатково. Тому ви абсолютно правильно сказали, що мобілізація повинна бути справедливою.

Закон про мобілізацію існує, на підставі нього відбувається мобілізація весь цей час. Але тут питання стимулів. Ключовий стимул тих, хто пішов добровольцем - це були не гроші, не якісь там преференції, які ці люди отримують потім, це були позив і порив душі - захищати свою Батьківщину. В цих умовах справедливість повинна полягати в тому, що держава і ми, як законодавці, повинні були отримати відповідний проект закону.

Вже ухвалено чотири окремих закони, теж дуже важких, але дуже справедливих. Наприклад, про демобілізацію строковиків, яких призвали на строкову службу до початку війни, активних бойових дій і активної агресії російської федерації, і яких не можна було демобілізувати весь цей час. Відповідний закон ухвалили, а це була частина цього закону, який передбачався, як зміни в «Закон про мобілізацію». Тобто абсолютно справедливо кожному з них запропоновано – ви маєте річний термін від початку мобілізації, але ви можете підписати контракт і йти далі на службу.

Є несправедливі постановки питання. Хто зараз обіймає ключові посади на державній службі, в силових органах? Я вважаю, що пріоритет повинен бути відданий тим, хто пройшов фактично війну і є учасником бойових дій. Це природньо. Відбираються нові люди в НАЗК, НАБУ, в ДБР, на посади суддів, на інші дуже відповідальні посади. На мою думку це мають бути ті, хто мають величезний досвід, а також учасники бойових дій. Вони повинні мати відповідну освіту, відповідні умови для того, щоб вони відповідали цим вимогам. На сьогодні територіальні центри комплектації дійшли до того, що в цих центрах повинні працювати ті, хто пройшов передову, хто можливо має якісь каліцтва або поранення. І це абсолютно нормально сприймається людьми. Те саме повинно бути забезпечено для всіх ключових посад на державній службі, особливо коли це стосується силовиків. І тоді це буде природна ротація, що ті, хто не служив - йдуть служити, бо вони приймали присягу на вірність Батьківщині, вони знають, як поводитись із зброєю, у них хоч якась елементарна військова підготовка є.

Друга справедливість повинна полягати в тому, що діти тих, хто є учасниками бойових дій і самі учасники бойових дій, повинні мати пріоритетне право на вступ на державне замовлення в відповідні вищі навчальні заклади. І тоді це зовсім інше відношення буде. От в чому справедливість ця полягає. Далі, це питання підняття грошового забезпечення тим, хто є на передовій і не лише на передовій. Це теж є стимул. Найлегше діяти батогом, але він ні до чого доброго не приведе. На мій погляд, справедливість повинна полягати в тому, щоб максимально стимулювати службу через різні речі і максимально зняти корупційні складові у цьому питанні.

Геннадій Кірія: Ваші правки прийняли на Комітеті?

Сергій Соболєв: Дивіться, якраз по цьому, ми, на жаль, програли. Але це програш суспільства. Бо якщо не визначені параметри, яким чином відбирають людей, корупція в цьому буде далі процвітати. Ми перемогли в питаннях, які стосуються людей з обмеженими можливостями, з інвалідами. Тобто їх не можуть забирати в армію і призивати на службу, ні через які підходи. Визначили абсолютно чіткий підхід стосовно аспірантів і інтернатури.

Геннадій Кірія: Які обмеження будуть для «ухилянтів»?

Сергій Соболєв: По цьому якраз є найбільша суперечка. Була поправка майже 300 депутатів із 450, які на сьогодні є в парламенті - ні в якому разі не порушувати Конституцію в плані ключових положень, які стосуються обмежень прав і свобод громадянина, наприклад, блокування карток. Не встигла ця норма появитися в законі, як моментально наша банківська система, а це означає фактично і економічна система, втратила в перші два тижні більше 20 мільярдів гривень, які моментально почали знімати з рахунків. Тобто от вам підтвердження того, до чого може призвести необміркована пропозиція від уряду, яка потім в кінці кінців була відхилена.

Зараз ми не знаємо, що буде в остаточній редакції. Наша фракція «Батьківщина» була категорично проти порушення конституційних ключових прав наших громадян. Тема дуже важка. Бо задоволеними не залишаться ніхто, ні ті, хто на фронті служить і чекає хоча б ротації, чекають відпусток, ні ті, хто можуть бути мобілізовані.

Другий дуже важливий момент - це відношення держави до тих, хто пройшов фронт і прийшов, дай Бог, живим, неушкодженим, або не, дай Боже, отримав інвалідність. Ці люди, їх родини повинні отримати належну підтримку, яка повинна бути на все життя. До прикладу, в Сполучених Штатах це проглядається на всіх рівнях. Людина, яка служить в армії, має пріоритет у всьому. Якщо ми зможемо змінити дуже багато наших законодавчих актів, я думаю, що це змінить відношення і до мобілізації, і в цілому до військових.

1
Геннадій Кірія та Сергій Соболєв

Геннадій Кірія: Чи потрібно обмежити роботу онлайн казино під час війни?

Сергій Соболєв: Вони повинні бути заборонені. Це однозначно. Я вважаю, що гральний бізнес - це ящик Пандори, який ми відкрили ще й в умовах війни. Точніше не ми. «Батьківщина» категорично була проти відкриття грального бізнесу. Те, що зробили, на мій погляд, це найбільша помилка, яка свідомо робилася тими, хто думав заробити на гральному бізнесі. В кінцевому варіанті десятки мільярдів, які нам обіцяли, виявились пшиком.

Нам треба повернутись до питання заборони роботи казино, грального бізнесу на період війни. І друга не менша проблема - це так званий медичний канабіс, про який нам розказували казки, як він допомагає боротися з біллю. Я бачив дослідження американців, що канабіноїди і канабіс не допомагає при хронічних болях. Є дуже відомий фільм «Американський гангстер», який оснований на реальних подіях. Я раджу його подивитися. Це останній рік перед виведенням американських військ з В’єтнаму. У що перетворилися фактично потоки наркотиків, і яка проблема потім виникла для Сполучених Штатів Америки.

Тому я вважаю, що оці дві найбільші злочинні дії - відкриття грального бізнесу і дозвіл - давайте спочатку канабіноїди дозволимо, потім опіоїди, потім ще сильніші наркотики. Я вважаю, що це є найстрашніший удар по нашій армії, по нашій боєздатності. Коли сьогодні, як ворони кружляють навколо наших бійців і пропонують їм різноманітні послуги, чи то в гральному бізнесі у вигляді інтернет-казино, чи то у вигляді наркоти. Я думаю, що той, хто на це пішов, робив свідому злочинну діяльність і проти нашої армії, і проти нашого суспільства.

Геннадій Кірія: 9 квітня Палата представників мала ухвалити допомогу України. Спікер Джонсон заявив, що це питання скоріш за все буде відкладено. Як ви прогнозуєте, коли ухвалить Конгрес Сполучених Штатів допомогу Україні? І що робити Україні у разі перемоги Дональда Трампа на виборах?

Сергій Соболєв: Я б не робив би кінець світу з перемоги Дональда Трампа. Треба по діях оцінювати людей і по тому, що було зроблено, в тому числі, і для України. Республіканців вже зрозуміли, куди завела виборча кампанія Дональда Трампа. Відтоді пролунали заяви Джонсона про те, що вони підтримують Україну, але в іншому варіанті, ніж демократи. Це вже є перше свідчення того, що вони побачили, що втрачають популярність, в тому числі, і серед своїх громадян.

Відео версія інтерв'ю - ютуб канал Увага: КІРІЯ: