Що робити, коли ТЦК приймають незаконні рішення по відмові в наданні відстрочки від мобілізації

Дата: 05.01.2025 11:42

Що можна зробити у ситуаціях, коли ТЦК приймають явно незаконні рішення по відмові в наданні відстрочки від мобілізації.

Про це розповів адвокат Роман Сімутін.

ОСКАРЖЕННЯ ВІДМОВИ В НАДАННІ ВІДСТРОЧКИ

Стаття 19 Конституції України каже, що органи влади зобов'язані діяти лише в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Але у житті, на жаль, усе навпаки.

Дуже багато випадків, коли чоловік звертається до ТЦК із заявою про відстрочку від мобілізації, надає визначений законом перелік документів. Але члени комісії з надання відстрочок вигадують відмазки та вимагають якісь додаткові документи, надання яких законом не передбачено, та відмовляють у наданні відстрочки.

Закон передбачає чітку процедуру оскарження протиправних рішень органів державної влади у суді. Але це у теорії. Оскільки, щоб оскаржити рішення ТЦК про відмову у наданні відстрочки треба отримати таке рішення у паперовому вигляді, скласти адміністративний позов та сплатити судовий збір. На це потрібен певний час, якого просто немає.

Адже дуже часто після безпідставної відмови ТЦК одразу вручає направлення на ВЛК, яке чоловік повинен пройти у цей же день за 20 хвилин. А після проходження ВЛК йому вручать мобілізаційне розпорядження – з датою прибуття до збірного пункту. Або й взагалі не випустять з приміщення і відправлять до місця проходження військової служби.

У таких випадках добре, якщо у вас є заздалегідь укладений договір з адвокатом і він зможе від вашого імені та без вашої участі подати позов до суду про визнання протиправним та скасування рішення ТЦК про відмову в наданні відстрочки від мобілізації. Але і це не панацея: судді не дуже поспішають розглядати дану категорію справ і в середньому розгляд такої справи триватиме від трьох місяців до року.

Якщо дуже пощастить, то ТЦК вручить вам повістку про виклик для проходження ВЛК на іншу дату. Але у разі неявки для проходження ВЛК, ТЦК винесе постанову за статтею 210-1 КУпАП з накладенням штрафу 25500 грн та оголосить у розшук. Неявка за мобілізаційним розпорядженням вже тягне за собою кримінальну відповідальність за статтею 336 Кримінального кодексу.

ЩО РОБИТИ У ТАКИХ СИТУАЦІЯХ

Якщо ви 100% впевнені, що подали документи на відстрочку згідно з вимогами закону і ТЦК з надуманих підстав відмовив – тоді відмовляйтеся від проходження ВЛК та отримання мобілізаційного розпорядження та не підписуйте жодних документів. Навіть якщо вас лякають кримінальною відповідальністю за ухилення від мобілізації, то вона настає лише після проходження ВЛК та відмови отримати мобілізаційне розпорядження. За відмову від ВЛК передбачена лише адміністративна відповідальність.

Але далі буде необхідно обов’язково звернутися до адміністративного суду з позовом про визнання протиправним та скасування рішення ТЦК про відмову в наданні відстрочки. І якщо все ж таки ТЦК винесе постанову з накладенням штрафу 25500 грн за відмову проходити ВЛК, тоді вам також потрібно буде оскаржувати і цю постанову.

Варто знати: якщо ви не оскаржите відмову ТЦК у суді, то це буде означати, що ви погодилися з таким рішенням, навіть якщо воно явно незаконне. Зауважу, що рішення органу державної влади буде вважатися правомірним, доки воно не скасоване судом.

ВИРОК ЗА ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ПРО МОБІЛІЗАЦІЮ

Чи реально у такому випадку притягнення до кримінальної відповідальності за статтею 336 КК?

Так, реально, оскільки у кримінальному провадженні слідчий або суд не може визнати протиправним та скасувати рішення органу державної влади.

Але треба пам’ятати, що підготовка матеріалів в поліцію займає певний строк і цей час треба використати для оскарження відмови у наданні відстрочки.

Кримінальне провадження за статтею 336 КК може бути закрито, а військовозобов’язаний виправданий у випадку, якщо буде надано рішення адміністративного суду, яким рішення ТЦК про відмову у наданні відстрочки буде визнано протиправним та скасовано.

ВИСНОВКИ

У разі прийняття ТЦК незаконного рішення, вам доведеться витратити купу коштів, часу, нервів, щоб довести свою правоту, а їм за це нічого не буде, максимум – догана та й станеться це через роки, якщо навіть через суд доведете незаконність дій. Про компенсацію можете забути - суми мізерні.

Якщо ж ви впевнені, що подали документи на відстрочку від мобілізації згідно з вимогами закону – відмовляйтеся від проходження ВЛК та не розписуйтесь в отриманні повісток, навіть під погрозами притягнення до кримінальної відповідальності.

Але обов’язково потрібно буде оскаржувати рішення ТЦК про відмову у наданні відстрочки в порядку адміністративного судочинства. Якщо ж ви цього не зробите, то ризикуєте отримати кримінальне переслідування.

Відео адвокат Роман Сімутін: