Щодо законодавчої неврегульованості захисту конфіденційного спілкування між адвокатом та клієнтом

Дата: 15.01.2026 10:57

Правова позиція ЄСПЛ у справі «ČERNÝ AND OTHERS v. THE CZECH REPUBLIC» від 18.12.2025, заяви № 37514/20 та 4 інших https://t1p.de/yc2ql

Заявники, адвокати у кримінальних провадженнях, скаржилися, що долучення їхнього привілейованого листування з клієнтом після їх вилучення з електронних пристроїв останнього до матеріалів кримінальної справи суду порушує їхнє право на повагу до приватного життя та кореспонденції.

За результатами розгляду цієї скарги, ЄСПЛ зазначив, що закон, який регулює вилучення даних з електронних пристроїв, був явно недостатньо чітким та передбачуваним для тих, кому він був адресований, а також не містив достатніх гарантій та процесуальних гарантій для захисту конфіденційності спілкування між адвокатом та клієнтом.

По-перше, недостатньо чітко визначено існування норми національного законодавства, яка забороняє перевірку привілейованих даних, отриманих з електронних пристроїв клієнта адвоката, і, якщо така норма існує, то як вона застосовується. Тому не існувало жодного національного законодавства, яке б регулювало обробку привілейованих електронних даних, наслідки якого були б передбачуваними для тих, кому вона адресована.

По-друге, відсутність чіткого правового регулювання означає, що закон не містив жодної конкретної та передбачуваної процедури для фільтрації даних та відокремлення привілейованих матеріалів, що зберігаються на електронних носіях даних, яка б відповідала принципам, встановленим у практиці Суду.

Таким чином, втручання в права заявників не мало достатньої підстави у національному законодавстві.

Відповідно, мало місце порушення ст.8 Конвенції.

ZAKONONLINE