Штрафи за переміщення валюти через кордон України - закон підписано Президентом

Дата: 22.06.2022 15:19

Недекларування готівкової валюти під час перетину державного кордону в сумі, що перевищує дозволений законодавством ліміт без письмового декларування, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 20 відсотків суми, що перевищує дозволену законодавством ліміт вивезення валюти без письмового декларування.

Нагадаємо, що Верховна Рада України прийняла закон № 6051 «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо адміністративної відповідальності громадян за порушення митних правил». Даний законопроект був прийнятий у зв’язку з тим, що раніше Конституційний суд визнав неконституційним припис ст. 471 Митного кодексу України щодо обов’язкової конфіскації незадекларованої валюти. Таким чином, законодавчий орган деталізував - віднині, штраф буде сягати 20% суми, яка була не задекларована та перевищувала дозволені для переміщення ліміти.

Наразі, фізична особа має право вивезти за кордон БЕЗ декларування суму, не більшу еквіваленту 10 тис. євро.

Також передбачається, що недекларування товарів (крім валюти), які заборонені до ввезення, тягне за собою накладення штрафу у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5100 грн.) з конфіскацією таких товарів або без такої.

При цьому, змінами до статті 521 Митного кодексу розширено можливості для укладання мирової угоди між митницею та порушником та передбачено можливість відмову від конфіскації товару, в разі, якщо це передбачено нормами законодавства за умови сплати штрафу з коефіцієнтом 1.3.

Разом з тим, транспортні засоби, що використовувалися для переміщення товарів безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України поза митним контролем, а також товари та/або транспортні засоби із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для переміщення товарів безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України, можуть бути поміщені виключно в митний режим відмови на користь держави чи знищення або руйнування. Тому транспорт, на якому завозився товар порушником, в разі досягнення домовленості, доведеться залишити назавжди. У свою чергу, митний орган зобов’язаний припинити провадження у справі про порушення митних правил щодо особи, яка вчинила порушення митних правил, та здійснити митне оформлення задекларованих нею товарів, транспортних засобів відповідно до заявленого митного режиму.

Адвокат Vitaliy Kulakov