Жінка намагалася у суді оскаржити затримання чоловіка на блокпості та його доставку до ТЦК але суд вирішив, що чоловік добровільно пройшов ВЛК та добровільно в той же день поїхав у військо.
Водночас суд визнав, що співробітники ТЦК не є уповноваженими особами, які мають право затримувати громадян!
Адвокат Роман Сімутін розповів деталі справи та зауважив на неробочому механізмі оскарження незаконного затримання через суд з використанням ст. 206 КПК України.
Ситуація
15 січня на блокпості у м. Яремче уповноважені особи без попереднього вручення повістки здійснили незаконне затримання чоловіка, якого доставили до ТЦК.
Дружина подала скаргу на незаконне затримання її чоловіка у порядку ст. 206 КПК України (загальні обов’язки судді щодо захисту прав людини) до Надвірнянського райсуду.
Пояснення ТЦК
На блокпості поліцейські та ТЦК виявили чоловіка, який, на їхню думку, ухилявся від мобілізації. Документи були відсутні, однак їм вдалося отримати доступ до мобільного телефону і встановити особу через додаток «Дія». Кажете, отримали доступ? Цікаво, яким же способом.
За допомогою «Оберіг» виявили, що той підлягає призову та запропонували поїхати до ТЦК для «уточнення даних та проведення роз’яснювальної роботи».
Чоловік не тільки добровільно погодився з’їздити, а ще й добровільно пройшов ВЛК, розписався та написав заяву про видачу військового квитка.
В той же день, 15 січня, згідно з наказом начальника ТЦК його відправили у розпорядження військової частини, ніякого незаконного затримання не було.
Позиція суду
Згідно з документами, наданими ТЦК, громадянин добровільно пройшов ВЛК, отримав військовий квиток і вибув у розпорядження військової частини: порушень не встановлено.
Суддя також звернула увагу на те, що згідно з кримінальним процесуальним законодавством співробітники ТЦК не є уповноваженими особами, які мають право затримувати громадян.
Отже, чоловік не був затриманою особою в розумінні кримінального процесуального законодавства, тому повноваження слідчого судді на вказані правовідносини не поширюються. Тож суддя запропонувала звертатися із позовом до окружного адміністративного суду але як зазначив Роман Сімутін, позов до суду призведе до нульового результату.
Адвокат рекомендує в разі застосування фізичного затримання фіксувати незаконні дії на відео, повідомляти 102, вимагати зустрічі з адвокатом та нічого не підписувати.
Посилання на рішення суду.
Відео коментар адвоката Романа Сімутіна: