З вересня 2025 року в усіх ВНЗ стартує обов’язковий курс Базової загальної військової підготовки, який складатиметься з 300 годин теоретичних і практичних занять. Жінки зможуть проходити практичний курс за бажанням.
Про це повідомив заступник міністра оборони України, бригадний генерал юстиції Сергій Мельник.
15 січня 2025 року президент України Володимир Зеленський підписав ухвалений Верховною радою проект закону щодо внесення змін до закону "Про військовий обов'язок і військову службу", щодо організації взяття на облік громадян України та їх медичний огляд під час проходження базової загальної військової підготовки.
Базова загальна військова підготовка складатиме 300 академічних годин - це теоретичний курс та практичний курс.
Теоретичний курс буде включати в себе 90 академічних годин, а практичний курс - 210 годин.
З 2025 року базова загальна військова підготовка буде включатися до всіх вищих навчальних закладів і буде впроваджуватися для студентів - громадян України на другому курсі.
Під вивчення базової загально-військової підготовки попадають усі, як чоловіки так і жінки тому теоретичний курс БЗВП мають пройти і чоловіки і жінки а от практичний курс обов'язковий тільки для чоловіків. Якщо жінки хочуть пройти практичний курс БЗВП вони повинні пройти військово-лікарську комісію мати висновок придатний до військової служби, стати на військовий облік до ТЦК та СП і це за власним бажанням.
"Цим законом "Про військовий обов'язок і військову службу" не передбачо мобілізацію громадян України віком від 18 до 25 років, тільки якщо ці громадяни самі хочуть долучитися до лав Збройних сил України вони можуть за бажанням укласти контракт з ЗСУ", - наголосив Сергій Мельник.
Для навчання студентів, за словами генерала, потрібно підготувати відповідну кількість інструкторів, навчити їх всіх комплексних стандартів для методичного викладання БЗВП, після, планується залучення до цього процесу ветеранів, які є непридатними до військової служби та військовослужбовців, які мають бойовий досвід.
Курси передбачатимуть такі дисципліни, як: психологічна підготовка, розвідувальна підготовка, тактична та вогнева підготовка, підготовка рхбз, бойове застосування і виживання воїнів.
Затупник міністра оборони зауважив, що військова підготовка є обов'язкова для всіх і якщо студенти не зможуть скласти іспит чи складуть його незадовільно, а також якщо вони відмовляються прийняти військову присягу вони не зможуть в майбутньому проходити навчання у вищих навчальних закладах.
"Також, громадяни України які не матимуть базової загально-військової підготовки і вперше бажають працевлаштуватися вони не зможуть працевлашуватися до органів державної служби до місцевих органів самоврядування, до органів прокуратури і т.д.", - додав Сергій Мельник.