Правова позиція ЄСПЛ у справі «KALDA v. ESTONIA (No. 2)» від 06.12.2022, заява №14581/20 https://cutt.ly/D9g229V
Заявник, який засуджений до довічного позбавлення волі і відбуває це покарання, скаржився, що заборона ув'язненим голосувати під час виборів до законодавчого органу ЄС порушила його право на вільні вибори, гарантоване ст.3 Протоколу №1 до Конвенції.
Розглядаючи зазначену скаргу, ЄСПЛ наголосив, що права, закріплені в ст.3 Протоколу №1, не є абсолютними.
Заявник був позбавлений права голосу на виборах внаслідок загальної законодавчої заборони, яка автоматично поширювалась на всіх засуджених. Ця заборона становила втручання у виборче право Заявника.
Однак, таке втручання переслідувало легітимну мету.
Національні суди оцінили пропорційність застосування заборони голосувати за конкретних обставин, що стосуються Заявника. Вони дійшли висновку, що вона дійсно була пропорційною з огляду кількість, характер і тяжкість вчинених ним злочинів, його триваючу злочинну поведінку під час перебування у в'язниці, а також той факт, що в результаті його було засуджено до довічного позбавлення волі.
Отже, Суд вважає, що за обставин цієї справи немає підстав для висновку про те, що національні суди, оцінюючи пропорційність заборони голосувати щодо Заявника, вийшли за межі наданої їм свободи розсуду.
Відповідно, відсутнє порушення ст.3 Протоколу №1.