Правова позиція ЄСПЛ у справі «RÉPUBLIQUE DE MOLDOVA» від 04.07.2023, заява № 13451/15 https://cutt.ly/gwpKE0HF
Заявниця, колишній мер муніципалітету, скаржилася на те, що її було засуджено за кримінальним законом, який набув чинності під час провадження у справі, і який, на її думку, до неї не застосовувався.
За результатами розгляду цієї скарги, ЄСПЛ зазначив наступне.
Тлумачення судом норми кримінального закону має бути передбачуваним.
Суд встановив, що апеляційний суд у своєму рішенні вважав, що нове визначення суб'єкта злочину «особа, яка займає державну посаду» замінило старе «особа, яка займає відповідальне або особливо відповідальне становище», і що обидва визначення є еквівалентними. Таким чином, Апеляційний суд застосував широке тлумачення, яке передбачало, що мери підпадають під дію нового визначення.
Однак, Суд вважав, що нездатність національних судів розмежувати ці два поняття, коли законодавець робить це без будь-якого обґрунтування, не може розглядатися як тлумачення, що відповідає формулюванню відповідних положень.
Крім того, Суд постановив, що, надавши таке тлумачення, апеляційний суд створив додаткову невизначеність, тоді як його завданням було усунути неясності в кримінальних положеннях, що стосуються цієї справи.
Таким чином, висновки національних судів не були розумно передбачуваними.
Відповідно, мало місце порушення ст.7 Конвенції.