трудові відносини

Особливості режимів робочого часу працівників під час дії воєнного стану

Дата: 18.02.2025 15:52

Питання тривалості, складу, режиму і порядку обліку робочого часу регулюються Кодексом законів про працю України (далі - КЗпП).

Розрізняють режим робочого часу, який встановлюється для працівників і режим роботи підприємства. Вони можуть співпадати або ні. Трудове право регулює лише режим роботи працівників.

Працівник потрапив у полон. Чи має підприємство зберігати працівникові місце роботи та середній заробіток?

Дата: 06.02.2025 11:27

Законом України від 26.01.2022 № 2010-IX «Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей» доповнено статтю 1191 Кодекс законів про працю України.

Гендерна рівність у трудовому законодавстві України

Дата: 28.01.2025 17:05

Гендерна рівність означає, що всі люди мають свободу для розвитку своїх особистих здібностей та свободу вибору без обмежень, пов’язаних із жорстко закріпленими гендерними ролями.

Рівність не означає, що жінки та чоловіки стануть однаковими, але права, обов’язки та можливості жінок і чоловіків не залежатимуть від того, народилися вони жінками чи чоловіками.

Чи може роботодавець у період дії воєнного стану відмовити працівникові у наданні відпустки?

Дата: 27.01.2025 19:08

ЗАПИТАННЯ

Чи має право керівник у період дії воєнного стану відмовити працівникові, який виїхав за межі території України, у наданні відпустки без збереження заробітної плати тривалістю 90 календарних днів частинами по п’ять робочих днів на тиждень?

ВІДПОВІДЬ:

Чи повинен роботодавець при звільненні працівника подавати до ДПС Повідомлення про припинення трудового договору?

Дата: 10.01.2025 09:57

Запитання:

При оформленні трудових відносин зі знов прийнятим робітником звернула увагу, що в постанові Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 р. № 413 з'явилася нова форма, а саме «Повідомлення про припинення трудового договору», яку роботодавець зобов'язаний подавати до територіальних органів Державної податкової служби.

Чи повинен роботодавець тепер при звільненні кожного працівника подавати до ДПС зазначене Повідомлення про припинення трудового договору?

Відповідь:

Призупинення трудового договору з посадовою особою місцевого самоврядування, яка обіймає виборну посаду

Дата: 24.12.2024 09:49

Питання:

Чи можна призупинити дію трудового договору з посадовою особою місцевого самоврядування, яка обіймає виборну посаду?

Відповідь:

Призупинення дії трудового договору можливе лише за умови, що це не суперечить чинному законодавству. Відповідно до чинного законодавства України, призупинення дії трудового договору не застосовується до посадових осіб місцевого самоврядування, які обіймають виборні посади. Зокрема, це стосується: сільських, селищних, міських голів, їхніх заступників, секретарів рад тощо.

Правове регулювання трудових відносин між працівником та роботодавцем у зоні бойових дій

Дата: 24.11.2024 11:10

В умовах бойових дій трудові відносини набувають особливого значення, оскільки працівники стикаються із серйозними ризиками для свого життя та здоров’я. Збройний конфлікт створює додаткові виклики для кожного працівника - від необхідності евакуації з небезпечних територій до пошуку безпечного робочого місця. Небезпека фізичної шкоди, руйнування інфраструктури, часті відключення комунікацій та обмеження пересування значно ускладнюють виконання трудових обов’язків.

Зобов'язання роботодавця запропонувати працівникові всі вакантні посади

Дата: 09.10.2024 18:19

Рішення ВП ВС у справі № 641/1334/23 від 28.08.2024 https://t1p.de/lfstm

У цій справі ВП ВС мала надати відповідь, зокрема, на таке ключове питання: чи зобов'язаний роботодавець запропонувати працівникові, який подав заяву про скорочення двомісячного строку попередження про наступне вивільнення, всі вакантні посади, які з'явилися на підприємстві протягом періоду перед звільненням і які існували на день звільнення.

Поради журналістам: як захистити свої трудові права?

Дата: 25.09.2024 16:51

Прийняття на роботу працівника без укладення трудового договору є серйозним, і водночас найпоширенішим в Україні порушенням норм трудового законодавства. Відсутність офіційного оформлення роботодавцем позбавляє працівника, в тому числі й журналіста, трудових прав та гарантій, які передбачені вітчизняним законодавством про працю.

Чим відрізняється трудовий договір від цивільно-правового?

Працівник, з яким укладений трудовий договір, має низку соціальних і трудових гарантій, зокрема:

Скорочення чисельності або штату працівників, як підстава для розірвання трудового договору

Дата: 24.09.2024 16:25

Скорочення чисельності або штату працівників допускається виключно у разі наявності змін в організації виробництва і праці (наприклад, вдосконалення, покращення процесу виробництва, зменшення обсягу виробництва продукції, перепрофілювання підприємства, установи, організації тощо).

Відповідно до норм Господарського кодексу України (ч. 3 ст. 64), виключно підприємство визначає організаційну структуру, встановлює чисельність працівників і штатний розпис.

Підписка на трудові відносини