трудові відносини

Правове регулювання трудових відносин між працівником та роботодавцем у зоні бойових дій

Дата: 24.11.2024 11:10

В умовах бойових дій трудові відносини набувають особливого значення, оскільки працівники стикаються із серйозними ризиками для свого життя та здоров’я. Збройний конфлікт створює додаткові виклики для кожного працівника - від необхідності евакуації з небезпечних територій до пошуку безпечного робочого місця. Небезпека фізичної шкоди, руйнування інфраструктури, часті відключення комунікацій та обмеження пересування значно ускладнюють виконання трудових обов’язків.

Зобов'язання роботодавця запропонувати працівникові всі вакантні посади

Дата: 09.10.2024 18:19

Рішення ВП ВС у справі № 641/1334/23 від 28.08.2024 https://t1p.de/lfstm

У цій справі ВП ВС мала надати відповідь, зокрема, на таке ключове питання: чи зобов'язаний роботодавець запропонувати працівникові, який подав заяву про скорочення двомісячного строку попередження про наступне вивільнення, всі вакантні посади, які з'явилися на підприємстві протягом періоду перед звільненням і які існували на день звільнення.

Поради журналістам: як захистити свої трудові права?

Дата: 25.09.2024 16:51

Прийняття на роботу працівника без укладення трудового договору є серйозним, і водночас найпоширенішим в Україні порушенням норм трудового законодавства. Відсутність офіційного оформлення роботодавцем позбавляє працівника, в тому числі й журналіста, трудових прав та гарантій, які передбачені вітчизняним законодавством про працю.

Чим відрізняється трудовий договір від цивільно-правового?

Працівник, з яким укладений трудовий договір, має низку соціальних і трудових гарантій, зокрема:

Скорочення чисельності або штату працівників, як підстава для розірвання трудового договору

Дата: 24.09.2024 16:25

Скорочення чисельності або штату працівників допускається виключно у разі наявності змін в організації виробництва і праці (наприклад, вдосконалення, покращення процесу виробництва, зменшення обсягу виробництва продукції, перепрофілювання підприємства, установи, організації тощо).

Відповідно до норм Господарського кодексу України (ч. 3 ст. 64), виключно підприємство визначає організаційну структуру, встановлює чисельність працівників і штатний розпис.

Чи має право працівник держзакладу післядипломної освіти викладати у комунальному закладі загальної середньої освіти?

Дата: 16.09.2024 15:11

Чи має право працівник державного закладу післядипломної освіти викладати предмет у комунальному закладі загальної середньої освіти впродовж основного робочого часу, чи така робота вважається сумісництвом?

Права та гарантії вагітних жінок у трудових відносинах

Дата: 19.07.2024 08:17

Законодавство про працю України забезпечує вагітним жінкам певні права та гарантії при працевлаштуванні та захист від незаконного звільнення.

Вагітні жінки мають право на захист від будь-якої дискримінації або незаконного ставлення з боку роботодавців. Тільки жінкам вирішувати, - чи повідомляти свого потенційного роботодавця про свій стан вагітності. Роботодавці не можуть вимагати такої інформації під час прийняття на роботу.

Закон України «Про зайнятість населення» - містить норми, які стосуються прав жінок при працевлаштуванні.

Звільнення з ініціативи працівника: чи потрібна причина для розірвання трудових відносин?

Дата: 08.07.2024 11:04

Однією з підстав припинення трудових відносин є розірвання трудового договору з ініціативи працівника або, розмовно, звільнення за власним бажанням.

Чи потрібна причина для такого звільнення розповідає Юридичний порадник для ВПО.

Подання роботодавцями відомостей в ПФУ про працівників: відповіді на актуальні питання

Дата: 06.07.2024 12:49

Топ-5 актуальних питань щодо подання відомостей до Пенсійного фонду про трудові відносини з працівником.

1. Чи всім страхувальникам потрібно відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.06.2024 № 650 «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану» подавати відомості про працівників?

Чи є правомірним оформлення трудових взаємовідносин шляхом видання лише наказу про прийняття на роботу?

Дата: 26.06.2024 09:58

Чи є правомірним оформлення трудових взаємовідносин роботодавця з працівником шляхом видання наказу про прийняття працівника на роботу (не укладати трудовий контракт з працівником, а тільки шляхом видання наказу на прийом на роботу)? Та чи можливо укласти трудовий контракт з працівником в електронній формі, за допомогою електронного підпису?

Особливості роботи в нічний час у період дії воєнного стану - роз'яснення

Дата: 09.06.2024 09:34

Нічним вважається час з 10 години вечора до 6 години ранку. Гарантії в оплаті праці за роботу у нічний час визначені ст. 108 КЗпП України, відповідно до якої, робота у нічний час оплачується у підвищеному розмірі, встановлюваному генеральною, галузевою (регіональною) угодами та колективним договором, але не нижче 20% тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи у нічний час.

У період дії воєнного стану НЕ залучаються до роботи в нічний час без їх згоди:

Підписка на трудові відносини