З моменту проголошення незалежності й донині обіг зброї в Україні регулюється відомчим наказом МВС. І відповідною зброєю можуть володіти цивільні особи. Водночас травматичною зброєю можуть володіти тільки окремі суб'єкти: журналісти, правоохоронці, судді, адвокати тощо.
У законопроекті, який наразі розглядається в парламенті, пропонується збільшити можливість і розширити права громадян України щодо набуття у право власності травматичної вогнепальної зброї, пише Голос Today.
Так, за словами заступника Міністра внутрішніх справ Богдана Драпятого, МВС обґрунтовує свою позицію з огляду на криміногенну ситуацію і збільшення незаконного обігу зброї та кількості випадків вчинення злочинів із використанням чи застосуванням вогнепальної зброї.
Крім того, він зазначив, що МВС та Національна поліція будуть реалізовувати на практиці закон про обіг цивільної вогнепальної зброї, коли його парламент ухвалить у цілому. Тому розуміють, скільки ще нормативних актів потрібно буде підготувати та привести до відповідного масштабу безпекову інфраструктуру, щоб усі громадяни могли почувати себе в безпеці.
Економічний експерт, кандидат наук з державного управління Юрій Гаврилечко наголошує, що Закон про зброю має вирішувати базове питання обігу, володіння, виробництва і використання зброї.
«Зараз вже маємо говорити не про зброю самозахисту чи якусь іншу, а взагалі про системний документ, який впорядковував би саме ці чотири питання. Без цього його немає сенсу оформлювати», - сказав він у коментарі для ГолосToday і додав, що так як зараз іде війна, відповідно, кожен українець повинен отримати право і можливість володіти, зберігати, застосовувати зброю.
«Тому що держава не впоралася із своїм обовязком щодо захисту територіальної цілісності, життя та здоровя громадян. Відповідно, цим має займатися все суспільство разом. І це має бути впорядковано, а не просто саме по собі. І ця впорядкованість має здійснюватись завдяки наявному закону», - зазначив експерт.
Він нагадав, що з 2007 року в Україні немає законодавчого врегулювання цих питань. «Те, що свого часу ухвалювалось в часи Радянського Союзу, припинило свою дію, а нового ми так і не знайшли».
«Це не про вільне володіння зброєю. Вільне володіння – це майстерність. А закон має впорядковувати норми процедури: як, за яких умов, хто, що, коли і так далі. І ось саме ці норми і мають входити до нового закону. Більше того, його потрібно ухвалювати разом зі змінами до інших підзаконних актів і визначень прикінцевих положень, що саме мають змінити Уряд і профільні міністерства, зокрема Міністерство внутрішніх справ та Міністерство оборони. Так само має бути змінений і Кримінальний кодекс в усьому, що стосується зброї. Всі ці зміни мають відбуватися одночасно», - додав Юрій Гаврилечко.
Він наголосив, що українці повинні отримати право захищати себе, своє майно, своє життя, здоров`я і свою країну зі зброєю в руках. А для цього треба мати певні законодавчі підстави.
«Якщо хтось не бажає, йому не потрібно, то нехай не володіє, не вчиться володіти - це його власні вподобання і переконання. А от для всіх інших мають бути створені умови, якими було б визначено чітко, в який спосіб, чим саме, де вчитися, де стріляти, в який спосіб, як страхувати відповідальність і безліч інших речей», - резюмував експерт.