Уряд планує скоротити кількість державних компаній із понад 3 тисяч до 100 - Юлія Свириденко

Дата: 07.12.2024 14:58

Уряд планує оптимізацію портфеля державних активів за підсумками тріажу - аналізу всіх держактивів і поділ їх на категорії: ті, що залишаються у власності держави і ті, що віддадуть на приватизацію або ліквідують.

Про це зазначила для агентства “Інтерфакс-Україна” перший віце-прем'єр - міністр економіки Юлія Свириденко.

"Уряд планує скоротити кількість держкомпаній до близько сотні, замість понад трьох тисяч, які є сьогодні. Мета цієї оптимізації - підвищити ефективність роботи державних компаній, збільшити їхній внесок в економіку і знизити витрати державного бюджету на утримання", - повідомила вона.

Свириденко додала, що політика визначає підстави, щоб компанія залишалася у власності держави.

"Це може бути задоволення суспільних потреб у певних послугах (“Гарантований покупець”), забезпечення національних інтересів (“Енергоатом”, “Укроборонпром”), забезпечення доступного рівня цін (“Укрпошта”, “Укрзалізниця”), належність до природних монополій (“Укренерго”) тощо", - навела приклади перший віцепрем'єр.

За словами посадовиці, ухвалений документ також удосконалює роботу наглядових рад - у додатках міститься політика винагороди керівників і членів наглядових рад, оскільки це питання завжди було чутливим для суспільства. Зокрема, максимальна винагорода члена наглядової ради не може бути більшою за 40% від максимальної винагороди керівника, що встановлюється на ринковому рівні.

Як цей рівень визначається? Уряд замовляє проведення незалежного дослідження зарплат в різних секторах де працюють схожі за розміром та напрямами компанії.

Перша віцепрем'єр вказала також, що важливою зміною є поява листів очікувань - нового документа в системі планування.

"Це інструмент, через який держава визначає конкретні цілі для компаній – очікування щодо прибутковості, ліквідності та інших показників, а також – обсяги фінансування з держбюджету і виплати державі. Листи очікування – своєрідні KPI, невиконання яких може стати причиною припинення повноважень членів органів управління", - зазначила Свириденко.

Міністр звернула увагу і на розділ про дивідендну політику. Вона уточнила, що під час воєнного стану дивіденди держкомпаній становлять 75% прибутку, а після завершення війни під час визначення дивідендів ураховуватимуться кошти, які компанія витрачає на важливі інвестиції, наприклад на відновлення.

У майбутньому розмір дивідендів може залежати від того, наскільки ефективно компанія використовує свої гроші (показник ROE). Чим вища ефективність, тим менше дивідендів потрібно буде виплачувати.

Також враховуватиметься вартість активів компанії, специфіка галузі, фінансові цілі держави, пропозиції наглядової ради та конкурентоспроможність компанії на ринку.

Після ухвалення Політики держвласності наступними важливими кроками є проведення тріажу, приватизація або ліквідація непотрібних державі активів, формування наглядових рад у низці держкомпаній, розмежування комерційної та некомерційної діяльності.