В Україні відсутня система захисту прав споживачів: Адвокат про відключення електроенергії боржникам

Дата: 19.01.2024 12:32

Споживачам будуть відключати електроенергію з великими сумами заборгованості. Це торкнеться всіх, хто має заборгованість декілька місяців.

Таку заяву днями зробив голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко.

Процедура стягування боргів відбуватиметься таким чином, що споживач спершу отримуватиме попередження про наявну заборгованість, але якщо часткової сплати заборгованості не буде, то через місяць боржників відключатимуть. Якщо це місячна заборгованість, то сплатити можна третину або половину, а якщо заборгованість по декілька років, то потрібно буде сплатити більшу частину боргу.

Про те, наскільки правомірне таке рішення та чи діє система захисту прав споживачів, особливо під час воєнного стану - ГолосToday запитав у адвоката Ростислава Кравця.

"Насправді те, що сказав голова чергової, незрозуміло якої громадської організації – не відповідає дійсності. Відключити можуть і через декілька місяців, відключити можуть і на наступний день. На жаль, у нас система захисту прав споживачів взагалі відсутня. Вона була знищена ще пані Гонтаревою у свій час, і просто добивається кожним новим урядом. А під приводом посилення захисту прав споживачів – споживачів позбавляють будь-якого захисту. Тим більше президент України обіцяв, що на час дії воєнного стану споживачів чіпати не будуть", - заявив адвокат.

За його словами, на сьогоднішній день не існує жодної заборони нормативним актам. Відключити електроенергію можуть навіть на наступний день за заборгованість в 1 копійку.

"І хочете – ідіть судіться. Ідіть судіться, подавайте позов до суду. Років три у вас піде на ці суди, на адвокатів, судовий збір. І людина ось так, поки там живе, на кострі готує їжу, якось існує, але зате судиться. Проте це їй не допоможе, тому що насправді виконавча служба не зможе примусити підключити електроенергію чи газ. І всі ці монополісти не будуть жодної відповідальності нести за те, що вони не виконали рішення суду", - розповів Ростислав Кравець.