Відмова у доступі до секретних документів з мотивів нацбезпеки повинна супроводжуватись належними процесуальними гарантіями

Дата: 01.09.2022 08:51

Правова позиція ЄСПЛ у справі «ŠEKS v. CROATIA» від 03.02.2022, заява № 39325/20 https://cutt.ly/jXIBKrm

Заявник скаржився, що відмова розсекретити документи із президентського архіву становила порушення його права отримувати інформацію, необхідну для написання історичної монографії про свою країну. Така відмова була обґрунтована необхідністю забезпечення незалежності, цілісності, національної безпеки та збереження міжнародних відносин.

ЄСПЛ наголосив, що справедливість провадження та процесуальні гарантії, надані заявнику, є факторами, які слід брати до уваги при оцінці пропорційності втручання у свободу вираження поглядів, гарантовану ст.10 Конвенції.

У цій справі Суд встановив, що компетентні органи провели детальний аналіз пропорційності, порівнюючи інтереси Заявника з суспільними інтересами: більшою мірою запит Заявника про отримання доступу до матеріалів був задоволений; рішення про відмову розсекретити деякі із запитуваних матеріалів було переглянуто адміністративними та судовими органами. При цьому спосіб оцінки запиту Заявника національними органами влади не був позбавленим належних процесуальних гарантій.

В контексті національної безпеки від державних органів не може вимагатися надання такого ж детального обґрунтування, як, до прикладу, у звичайних цивільних чи адміністративних справах. Наведення детального обґрунтування відмови в розсекречуванні надзвичайно секретних матеріалів може легко суперечити самій меті, для якої, насамперед, ця інформація була засекречена.

Суд дійшов висновку, що втручання у свободу отримання заявником інформації було необхідним і пропорційним важливій меті національної безпеки.

Тому порушення ст.10 Конвенції в цій справі не було.

ZakonOnline