Відновлення втрачених матеріалів кримінальних справ під час воєнного стану в Україні: судова практика

Дата: 11.09.2023 09:07

Через війну деякі матеріали кримінальних справ було втрачено, зокрема, через знищення адміністративних приміщень, де вони зберігалися.

Для вирішення цієї проблеми Законом № 2751-IX від 16.11.2022 року Кримінальний процесуальний кодекс було доповнено статтею 615-1 «Відновлення втрачених матеріалів кримінального провадження в умовах воєнного стану».

ЯК ЦЕ ПРАЦЮЄ?

Можуть бути відновлені втрачені матеріали кримінальних проваджень, які:

  • не були передані на розгляд до суду;
  • були направлені до суду, проте справа не була розглянута і вирішена судом;
  • справа була розглянута судом з ухваленням рішення, проте таке рішення не набрало законної сили.

Рішення про відновлення втрачених матеріалів приймає: 

  • на досудовому розслідуванні - слідчий суддя;
  • на етапі судового розгляду - суд.

Право на звернення з  клопотанням про відновлення втрачених матеріалів має сторона обвинувачення: прокурор або слідчий чи дізнавач за погодженням з прокурором, або сторона захисту чи потерпілого, або таке рішення приймає суд за власною ініціативою.

До клопотання додаються документи або їх копії, що збереглися. 

ЯКЩО НАЯВНИХ МАТЕРІАЛІВ НЕДОСТАТНЬО:

  1. слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про відновлення матеріалів в тому обсязі, який, на його думку, є достатнім для ухвалення судового рішення, яким суд завершує відповідну стадію судового провадження; або
  2. слідчий суддя, суд  закриває розгляд клопотання про відновлення матеріалів втраченого кримінального провадження і роз’яснює учасникам судового провадження право на повторне звернення з таким клопотанням за наявності необхідних документів.

Фабула справи

Матеріали кримінального провадження №12013230040004294 від 08.08.2013, до початку повномасштабної агресії РФ перебували в приміщені Херсонського РУП ГУНП в Херсонській області у  м. Херсон по вул. Маяковсього, 10.

В подальшому після деокупації  Херсону було проведено інвентаризацію кримінальних проваджень, які знаходились в приміщені відділу поліції, однак вказаного кримінального провадження виявлено не було.

При проведенні заходів направлених на пошук та відновлення втрачених матеріалів вказаного кримінального провадження у наглядовому проваджені прокурора, були виявлені деякі копії матеріалів кримінального провадження та прокурор звернувся до суду з клопотанням про їх відновлення.

Слідчий суддя Херсонського міського суду Херсонської області вирішив:

"В клопотанні обґрунтовано втрату матеріалів кримінального провадження під час дії воєнного стану та окупації м. Херсона, а тому відновлення втрачених матеріалів кримінального провадження необхідне для подальшого досудового розслідування та прийняття остаточного рішення в кримінальному провадженні. 

Дослідивши клопотання та додані до нього документи, слідчий суддя вважає їх достатніми для відновлення втрачених матеріалів кримінального провадження №12013230040004294 від 08.08.2013, за ч. 1 ст. 286 КК України в умовах воєнного стану, тому клопотання слід задовольнити".

Отже, втрата матеріалів кримінального провадження не означає його закриття!

Проте, як показує судова практика, не усі матеріали відновлюють. 

Зокрема, суди відмовляють у відновленні матеріалів, якщо у клопотанні не зазначено обставини втрати матеріалів кримінального провадження, а також не доведено їх втрату саме через війну; якщо наданих матеріалів недостатньо для їх відновлення; якщо не доведено втрату основних матеріалів; якщо клопотання було подане з порушенням вимог КПК та з інших підстав.

Адвокат права