Правова позиція ЄСПЛ у справі «DEMİRTAŞ ET YÜKSEKDAĞ ŞENOĞLU c. TÜRKİYE» від 06.06.2023, заяви №№ 10207/21,10209/21 https://cutt.ly/9wtLeiAW
Заявники скаржилися на відсутність ефективної правової допомоги для оскарження свого тримання під вартою в умовах надзвичайного стану, оголошеного у зв’язку зі спробою державного перевороту. Вони стверджували, що їхнє спілкування з адвокатами контролювалося адміністрацією пенітенціарної установи, а всі документи, якими вони обмінювалися з адвокатами, вилучалися.
ЄСПЛ зауважив, що особа має право на ефективну допомогу адвоката, важливим аспектом якої є конфіденційність спілкування між адвокатом та його клієнтом.
Відступ від цього основоположного принципу може бути дозволений лише у виняткових випадках і за умови, що він супроводжується належними і достатніми гарантіями проти зловживань.
У цій справі Суд встановив, що:
- законодавство не визначало, яким чином повинна була використовуватися інформація, отримана в результаті контролю;
- не вказувалося, який орган може бути відповідальним за перевірку заходів контролю;
- не визначалося, яким чином зацікавлені особи можуть перевірити або могли перевірити під час такої перевірки наявність будь-яких зловживань у здійсненні їхніх прав.
Фактично, обсяг дискреційних повноважень, залишених органам влади, та способи їх здійснення взагалі не були визначені, і не було надано жодних конкретних гарантій.
Звідси випливає, що за відсутності конкретних і детальних правил використання контролю за розмовами між ув'язненими та їхніми адвокатами не може вважатися таким, що супроводжується достатніми гарантіями проти можливих зловживань.