27 травня 2022 року набрав чинності Закон України від 12 травня 2022 року № 2260-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану».
Ним відновлено проведення ДПС:
- камеральних перевірок;
- документальних позапланових перевірок, що проводяться на звернення платника податків та/або з підстав, визначених п. п. 78.1.7 та 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 ПКУ, та/або документальних позапланових перевірок платників податків, за якими отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями;
- фактичних перевірок.
Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин” відновлено проведення позапланових заходів державного контролю Держпраці за додержанням законодавства про працю в період воєнного стану. Можуть здійснювати за заявою працівника або профспілки позапланові заходи державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю.
Згідно з постановою КМУ № 303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану», протягом періоду воєнного стану дозволено здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) в окремих сферах.
Зокрема, щодо запобігання неконтрольованому зростанню цін на товари, які мають істотну соціальну значущість:
- за наявності загрози, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави;
- з метою виконання міжнародних зобов'язань України.
Також розширено повноваження правоохоронних органів у частині проведення обшуків.
Ст. 615 Кримінального процесуального кодексу України (надалі - «КПК України») встановлено, що в умовах дії особливого порядку можливе делегування повноважень слідчого судді керівнику органу прокуратури, у разі відсутності об'єктивної можливості виконання слідчим суддею повноважень, в тому числі з питань розгляду клопотання про проведення обшуку в порядку ч. 3 ст. 233 КПК України, а також ст. 234 КПК України. Крім того, ст. 615 КПК України передбачає можливість проведення обшуку, огляду житла, обшуку особи без понятих, якщо залучення понятих є об'єктивно неможливим або пов'язано з потенційною небезпекою для їхнього життя чи здоров'я.
Детальніше про це розповідає Адвокат Юридичної компанії Winner Ясько Ігор: