Ви маєте право не пускати копів у свою квартиру: є лише деякі виключення

Дата: 05.10.2023 10:23

«Відчиніть! Поліція!» – саме такий наказ ви можете раптово почути, коли одного разу підійдете до вхідних дверей своєї оселі, щоб довідатись, хто так наполегливо гупає по дверях чи тисне на дзвінок. А тим паче зараз, коли копи 24/7 копи патрулюють з представниками ТЦК та СП!

Та ви повинні знати головне!
Ви маєте повне право не пускати поліцейських в своє помешкання адже держава гарантує вам недоторканість житла!

Відповідно до статті 30 Конституції України та статті 13 КПК України держава гарантує недоторканість особистого житла!

Відступ від такої норми можливий тільки у невідкладних випадках, пов'язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину. Про застосування такого поліцейського заходу обов’язково складається протокол (частина 3 статті 38 Закону України «Про Національну поліцію»).

Окрім того, частина 1 статті 233 КПК України чітко вказує, що «ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді».

Отже, працівник поліції або іншого правоохоронного органу може зайти до помешкання лише за згодою осіб, які мешкають у ньому, або за вмотивованою ухвалою слідчого судді. В цьому випадку метою візиту буде обшук вашого помешкання або іншого володіння. Тому, почувши таку, на перший погляд, безапеляційну вимогу, не поспішайте одразу запрошувати поліцейських до оселі, а зробіть декілька кроків задля власної безпеки. 

Обов’язково необхідно дізнатися, чи справді ця особа є працівником поліції: запитайте у нього службове посвідчення, яке він зобов’язаний пред’явити, його можна роздивитись через дверне вічко і при необхідності переписати з нього дані,  (частина 3 статті 18 Закону України «Про Національну поліцію»).

Дізнайтесь мету візиту поліцейських – вона має бути конкретною, тому не беріть до уваги незрозумілі пояснення на кшталт: «Поговорити треба» або «Відчиніть – тоді й пояснимо». Запропонуйте поспілкуватись через двері.

Якщо поліцейський не має ухвали слідчого судді і погрожує зламати вхідні двері, викликайте поліцію (як би це дивно зараз не звучало).

Адвокат права