У разі скрутного фінансового становища роботодавця, чи можлива виплата мобілізованому працівнику грошової компенсації за невикористані дні відпустки частинами? Чи існує обмеження щодо терміну виплати такої грошової компенсації працівнику?
Відповідь надає Південне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці.
Питання щодо виплати грошової компенсації за невикористані щорічні відпустки врегульовано нормами статті 83 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП України) та статтею 24 Закону України «про відпустки».
Так, працівникам, призваним на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятим на військову службу за контрактом, за їхнім бажанням та на підставі заяви виплачується грошова компенсація за всі не використані ними дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи. Відповідна заява подається не пізніше останнього дня місяця, в якому працівник був увільнений від роботи у зв’язку з призовом на військову службу.
Компенсуються всі дні невикористаних відпусток, накопичені на дату початку служби. Зароблені дні щорічної відпустки визначають пропорційно до відпрацьованого періоду, за який працівник не відгуляв відпустку. Не компенсуються відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, при народженні дитини, а також додаткові відпустки постраждалим від Чорнобильської катастрофи, учасникам бойових дій, у зв’язку з навчанням, творчі відпустки.
Відповідно до частини 1 статті 116 КЗпП України, при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок.
Звертаємо Вашу увагу, що в умовах воєнного стан діють норми законодавства про працю, які закріплені у Законі України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», із змінами (далі-Закон).
Так, у статті 10 Закону визначено наступне:
- Заробітна плата виплачується працівнику на умовах, визначених трудовим договором.
- Роботодавець повинен вживати всіх можливих заходів для забезпечення реалізації права працівників на своєчасне отримання заробітної плати.
- Роботодавець звільняється від відповідальності за порушення зобов’язання щодо строків оплати праці, якщо доведе, що це порушення сталося внаслідок ведення бойових дій або дії інших обставин непереборної сили.
- Звільнення роботодавця від відповідальності за несвоєчасну оплату праці не звільняє його від обов’язку виплати заробітної плати.
- У разі неможливості своєчасної виплати заробітної плати внаслідок ведення бойові дії, строк виплати заробітної плати може бути відтермінований до моменту відновлення діяльності підприємства.
Вимогами абзацу частини першої статті 12 Закону встановлено, що у разі звільнення працівника у період дії воєнного стану йому виплачується грошова компенсація відповідно до статті 24 Закону України «Про відпустки».
Виходячи з вищезазначеного, оскільки діючим законодавством про працю України не прописані чіткі терміни виплати компенсації за невикористану відпустку саме увільненим від роботи у зв’язку з призовом на військову службу, при виплати компенсації за невикористані відпустки даній категорії працівників радимо керуватися нормами статті 10 Закону, з урахуванням вимог частини 1 статті 116 КЗпП України.