Виробничі потужності оборонно-промислового комплексу України зросли втричі у 2023 році

Дата: 29.12.2023 18:22

Виробничі потужності оборонно-промислового комплексу (ОПК) України цього року зросли втричі, а по окремих напрямках і в десятки разів.

Про це повідомив Міністр Мінстратегпром Олександр Камишін.

Він зазначив, що нині ОПК України охоплює 500 підприємств, на яких задіяно 300 тисяч працівників і незважаючи на бойові дії, економіка розвивається, а ОПК робить свій вагомий внесок: з 4,9% зростання ВВП України 1,5% дала оборонна галузь у 2023 році.

Виробництво на державних підприємствах у грошовому еквіваленті зросло на 92% (у порівнянні з 2022 роком) і склало більше 79 млрд грн, зауважив генеральний директор АТ «Українська оборонна промисловість» Герман Сметанін, додавши, що це понад 637 тисяч одиниць виробленої і відремонтованої продукції, що становить 1117% від минулого року.

Ще більше виросли приватні виробники, як і загальна частка приватного бізнесу в ОПК – їх стало вчетверо більше. Нині приватні компанії кількісно складають 4/5 ринку.

Як повідомив Олександр Камишін, виробництво мінометних боєприпасів збільшилось у 42 рази, артилерійських – у 2,8 раза. Також в Україні почали виробляти патрони для стрілецької зброї, снаряди калібрів 73 мм, 125 мм, ВОГ-17, ВОГ-25 та боєприпаси для БпЛА.

Головна проблема у виготовленні боєприпасів полягає в нестачі вибухових речовин та пороху. Цей дефіцит є в усьому світі. Рішенням може стати лібералізація ринку, що дозволить приватним виробникам працювати в цьому сегменті.

Також у цьому році вийшли на показник шість САУ «Богдана» на місяць. У листопаді змогли виробити в 5 разів більше БТР, ніж виробляли навесні. Виробництво бронеавтомобілей виросло в 3,4 раза порівняно з минулим роком, ПТРК – удвічі.

Завдяки винахідливості українських інженерів вдається нарощувати кількість української ППО – шляхом створення гібридних рішень. Ідеться про поєднання ракет та пускових установок, що не призначені для використання разом. Прикладом такого рішення є програма FrankenSAM, яку наші виробники реалізують з американськими компаніями.

Один із пріоритетів для Мінстратегпрому – це розвиток технологічних рішень, які допомагають зберегти життя воїнам ЗСУ. Українські виробники поставляють на фронт широкий спектр таких виробів: fpv-дрони, БпЛА для розвідки й коригування вогню, ударні дрони різної дальності, в тому числі – дрони-камікадзе дальністю понад 1000 кілометрів, морські дрони, наземні роботизовані системи різного функціоналу: для медичної евакуації, логістики, мінування.

Станом на кінець року річні виробничі спроможності державних та приватних виробників складають:

  • 1 млн fpv-дронів;
  • десятки тисяч ударних дронів середньої дальності;
  • тисячу далекобійних ударних дронів (1000+ км).

Таку кількість реально виготовити в Україні за умови довгострокового контрактування з Міноборони.

Щоб пришвидшити темпи виробництва та збільшити їх обсяг активно залучаються до співпраці компанії оборонного сектору країн-партнерів.

Зокрема, був створений Альянс оборонних індустрій, а також організовано двосторонні конференції зі США, Британією та Францією, на яких виробники озброєння мають змогу знаходити нових партнерів та обмінюватися досвідом.

Мінстратегпром прогнозує шестиразове зростання обсягів виробництва ОПК у 2024 році, в порівнянні з 2023-м, адже український ОПК щодня працює над розвитком виробництва, щоб виробити якомога більше озброєння та військової техніки для ЗСУ.