Виселення з будинку, віднесеного до самочинного будівництва, є порушенням

Дата: 17.05.2023 14:38

Правова позиція ЄСПЛ у справі «ALIF AHMADOV AND OTHERS v. AZERBAIJAN» від 04.05.2023, заява № 22619/14 https://cutt.ly/r6bJIB4

Заявники скаржилися, що виселення з будинку, в якому вони прожили багато років, порушить їхнє право на повагу до житла.

Суд зазначив, що у цій справі рішення про виселення Заявників було остаточним і набрало законної сили. При цьому у Заявників були відсутні будь-які засоби правового захисту для його перегляду.

Приймаючи рішення про знесення будинку та виселення Заявників, національні суди зосередилися виключно на тому, що це було самочинне будівництво, збудоване на землі, що перебуває у державній власності. Незважаючи на те, що Заявники у своїх скаргах стверджували, що цей будинок був їхнім єдиним житлом і що у разі виселення вони опиняться на вулиці, національні суди повністю проігнорували ці обставини і не зважили на конкуруючі інтереси.

Водночас Уряд не стверджував, що Заявники могли б отримати належну перевірку пропорційності їхнього виселення за допомогою інших засобів правового захисту відповідно до національного законодавства, а також не стверджував, що існувала процедура розгляду питання про наявність у них альтернативного житла.

За таких обставин Заявникам не було надано процедури, яка б дозволила їм отримати адекватний перегляд пропорційності втручання, тобто їхнього виселення з відповідного будинку, у світлі їхніх особистих обставин.

Таким чином, було б порушенням ст.8 Конвенції, якби наказ про виселення було виконано без проведення такого перегляду.

ZakonOnline