Виїзд за кордон через систему "Шлях": юрист пояснила, хто і як може отримати дозвіл?

Дата: 17.01.2023 21:44

Серед категорій осіб, які можуть виїзжати за кордон під час війни – водії, які перевозять гуманітарну допомогу і медичний вантаж. Щоб отримати дозвіл на такі перевезення, треба подати заявку на включення до системи "Шлях".

Як працює цей механізм і як з його допомогою отримати дозвіл на виїзд за кордон, а також де можна подати заявку пояснив керуючий партнер адвокатського об'єднання "Чудовський та партнери" Ігор Чудовський, пише TRAVEL РБК-Україна

Що таке система "Шлях" і хто має право нею скористатися

Систему "Шлях" створили ще наприкінці 2021 року, щоб усунути корупційні ризики у сфері видачі дозволів та ліцензій на міжнародні вантажні перевезення. Ця система, починаючи з 17 березня 2022 року дає можливість водіям, які підлягають призову, перетинати кордон, якщо вони перевозять гуманітарну допомогу або медичні вантажі.

Право скористатися можливістю виїду за кордон через систему “Шлях” мають особи, які здійснюють перевезення:

  • для потреб ЗСУ, інших утворених відповідно до законів України військових формувань;
  • медичних вантажів;
  • вантажів гуманітарної допомоги автомобільними транспортними засобами за наявності відповідного обґрунтування щодо обсягів вантажів та кількості транспортних засобів, необхідних для їх перевезення.

Для цього потрібне підтвердження від будь-якого з таких органів, підприємств, установ, організацій, закладів: військових, правоохоронних органів; військових адміністрацій; медичних закладів; відправників чи отримувачів гуманітарної допомоги.

Як подати заявку на внесення до системи "Шлях"

Якщо ви займаєтесь такими перевезеннями, то можете подати відповідні звернення до Міністерства інфраструктури або до обласних військових адміністрацій. Після цього дані водіїв вносять до системи та погоджують у Держприкордонслужбі.

Щоб отримати дозвіл, достатньо звернутися листом до відповідної обласної військової адміністрації на електронну адресу.

За результатами опрацювання звернень відповідна обласна державна адміністрація приймає рішення про виїзд за межі України водіїв, що здійснюють перевезення гуманітарних вантажів, вносить відомості до інформаційної системи "Шлях", адміністратором якої є Укртрансбезпека, а також надсилає лист до Державної прикордонної служби України.

Державна прикордонна служба України приймає рішення щодо пропуску водія за межі державного кордону України на підставі витягу з розпорядження обласної військової адміністрації про надання дозволу на виїзд (у паперовому або електронному вигляді) та наявності відповідних відомостей в інформаційній системі "Шлях", адміністратором якої є Укртрансбезпека.

Право на звернення мають:

  • військові, правоохоронні органи;
  • військові адміністрації;
  • медичні заклади;
  • відправники чи отримувачі гуманітарної допомоги (за поданням районної військової адміністрації).

Рішення про виїзд за межі України водіїв, які здійснюють перевезення гуманітарних вантажів, Київська обласна державна адміністрація приймає за наявності відповідного обґрунтування щодо обсягів вантажів та кількості транспортних засобів, необхідних для їх перевезення.

Зверніть увагу. Такий дозвіл на перебування за кордоном надається не більше ніж на 30 днів.

У Міністерстві інфраструктури зазначають, що використання системи для надання дозволів на перетин кордону було вимушеним кроком, щоб врегулювати питання виїзду за кордон ліцензованих перевізників після початку широкомасштабного вторгнення Росії.

За 7 місяців, від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, до системи "Шлях" для перетину кордону було внесено дані про 146 тисяч громадян.

Понад 86 тисяч з них – водії ліцензованих перевізників пасажирів і вантажів. Вони вносили дані самостійно через особисті електронні кабінети системи "Шлях". Дані про ще 47 тисяч людей на перетин кордону до системи подали військові адміністрації і про понад 13 тисяч – Міністерство інфраструктури. Це звернення волонтерів, які доставляють гуманітарні вантажі Збройним Силам України та медичним закладам.