Як безпечно винайняти майно?
Поради надає фахівчиня зі зв'язків з громадськістю та пресою Марія Ростова
Перш за все, перевірте доступну інформацію про особу орендодавця. Здійснити перевірку інформації можна у відкритих реєстрах (реєстрі судових рішень, єдиному реєстрі боржників, стану розрахунків з податковими органами, тощо).
Чому важливо укладати договір оренди?
Укладення договорів оренди житла передбачено діючим законодавством України, а саме: Главою 59 Цивільного Кодексу України.
«Часто орендодавці знаходять зразок договору оренди в інтернеті чи покладаються на ріелтора. Але раджу не нехтувати юридичними консультаціями при розробці проекту такого договору. Адже важливо перевірити, чи вказані пункти договору не суперечать закону», - зазначає фахівчиня Кам’янського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марія Ростова.
У якій формі слід укладати договір оренди житла?
Договір оренди житла не підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню, він укладається у простій письмовій формі, однак за вимогою однієї зі сторін договір може бути посвідчений нотаріально.
Які важливі умови слід передбачити у договорі оренди житла?
При оформленні договору важливо звернути увагу на такі основні умови договору оренди житла:
- Предмет договору. Детально охарактеризуйте помешкання: вкажіть адресу, площу квартири, поверх на якому вона знаходиться. Слід пам’ятати, що помешкання має бути придатним для постійного проживання у ньому. Не можуть бути предметом договору оренди підвали, кухні, коридори та інші технічні приміщення!
- Вартість користування майном. Передбачте розмір орендної плати у гривнях, порядок зміни розміру орендної плати і строк попередження про таку зміну.
- Права та обов’язки орендодавця та орендаря. Права та обов’язки орендодавця та орендаря слід чітко визначити у договорі. Від деталізації прав та обов’язків у договорі залежить подальше дотримання та виконання його умов сторонами.
- Строк договору. Cтрок оренди встановлюється сторонами у договорі. Якщо у договорі строк сторонами не встановлений, договір вважається укладеним на 5 років. Пам’ятайте, відповідно до ст. 822 ЦК України орендар має переважне право на укладення договору найму житла на новий строк.
Чи потрібно підписувати акт приймання-передачі житла?
Так, акт приймання-передачі житла є невід’ємною частиною договору та підтверджує факт передачі житла орендарю. Вказаний Акт складається та підписується у двох примірниках у довільній формі, законодавством не передбачено вимог до форми такого акту.
Що таке забезпечувальний платіж і чи потрібно вимагати його внесення орендарем?
Забезпечувальний платіж – це платіж (як правило – за останній місяць оренди), який сплачується орендарем наперед. Сплата забезпечувального платежу убезпечує орендодавця від неприємних несподіванок, та стимулює орендаря більш добросовісно відноситись до користування житлом та збереженню майна.