Усі військовослужбовці (-виці) можуть отримати безоплатну первинну правничу допомогу, що включає такі види правничих послуг, як:
- надання правової інформації;
- надання консультацій і роз’яснень з правових питань;
- складення заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру);
- надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правничої допомоги та медіації.
За потреби надається допомога з отриманням статусу учасника бойових дій (УБД).
Про це зазначають у Міністерстві юстиції.
Ветерани війни мають право також на безоплатну вторинну правничу допомогу: захист; здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правничу допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; складення документів процесуального характеру.
Заходи
Серед заходів, які система надання БПД проводить для підтримки військовослужбовців — забезпечення роботи консультаційних пунктів доступу до безоплатної правничої допомоги у різних установах та інформування військовослужбовців та членів їхніх сімей про їхні права, зокрема у цифровому середовищі: соціальних мережах, інтернет-медіа тощо.
Консультаційні пункти
З метою наближення правничих послуг система надання БПД забезпечує роботу консультаційних пунктів доступу до безоплатної правничої допомоги, зокрема в приміщеннях військових частин, комісаріатів, госпіталів, ветеранських просторів, громадських та благодійних організацій, які опікуються захистом прав та інтересів зазначеної категорії осіб, та інших установ.
Під час роботи таких пунктів доступу військовослужбовці можуть отримати безоплатну первинну правничу допомогу.
Так, наприклад, такі пункти доступу функціонують в госпіталях у Закарпатській, Львівській, Кіровоградській, Житомирській, Вінницькій, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Хмельницькій, Чернігівській та Черкаській областях.
Також військовослужбовці можуть звернутися за БПД під час роботи консультаційних пунктів, які функціонують у приміщеннях ЦНАПів, сільських та селищних рад, територіальних громадах та спеціалізованих закладів для підтримки ветеранів тощо.
Правопросвітницькі заходи, які проводила система надання БПД на підтримку військових
З метою підвищення рівня правової обізнаності та поінформованості військовослужбовців, ветеранів та членів їх сімей, система надання БПД постійно проводить інформаційно-правопросвітницьку роботу: публікує юридичні консультації, інформацію про право на БПД, успішні приклади надання БПД військовослужбовцям.
Так, на сторінках системи БПД у соціальних мережах у 2024 році було опубліковано 62 дописи, що стосуються прав військовослужбовців чи членів їхніх сімей. У медіа вийшло 130 тематичних матеріалів. Також матеріали розміщувалися на офіційному вебсайті системи БПД, на сайтах партнерів.
Крім того, у 2024 році було створено та поширено:
- Збірку для військовослужбовців і членів їх сімей: рапорти, заяви, поради;
- Брошури для військовослужбовців, розроблені спільно з ГО «Принцип»;
- Збірку успішних справ надання правничої допомоги військовослужбовцям, членам сімей загиблих, зниклих безвісти та полонених.