Заповнення повістки "на коліні": чи вважається це підробкою документів та чи можливо оскаржити такі дії?

Дата: 01.02.2024 11:04

Вас зупинили на блокпості, виписали на коліні повістку, на якій вже стояв факсимільний підпис начальника ТЦК з печаткою, зробили помилки у прізвищі та вручили її під ваш підпис.

Чи являється це службовою підробкою документів (ст. 366 КК України) та чи варто писати заяву до ДБР і оскаржувати в суді роз'яснює адвокат Роман Сімутін.

ЩО ТАКЕ ПІДРОБКА?

Читаємо ст. 366 КК України: складання, видача службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, внесення завідомо неправдивих відомостей, інше підроблення офіційних документів.

А тепер питання: що саме працівник ТЦК вніс завідомо неправдивого до повістки, навіть якщо там стояло факсиміле? Відповідь очевидна: нічого. 

Отже і складу кримінального правопорушення в його діях відповідно немає.

ПОЗИЦІЯ СУДУ

Верховний Суд у своїй постанові від 8 вересня 2022 року зазначив, що повістка не може бути оскаржена в будь-якому суді, тому що цей документ є лише засобом оповіщення особи про необхідність виконати військовий обов’язок.

Відтак, повістка до суду не оскаржується. Оскаржуються лише її наслідки, якщо щодо вас винесуть постанову за ст. 210-1 КУпАП, а заповнення пустої повістки працівником ТЦК не є внесенням завідомо неправдивих відомостей у документ.

ЧИ МОЖУТЬ ВРУЧАТИ ПОВІСТКИ У ПОДІБНИЙ СПОСІБ?

Відповідно до ст. 19 Конституції, органи влади повинні діяти у межах і спосіб передбачений законами. Жодним нормативним документом не передбачено можливості заповнення повістки не начальником ТЦК та не уповноваженою на це особою. Відповідно у громадянина і не виникає обов’язку її отримувати.

ЯКИЙ СПОСІБ ВРУЧЕННЯ ПОВІСТКИ ЗАКОННИЙ?

Відповідно до пп. 2 пункту 1 Додатку 2 «Правил військового обліку», затверджених Постановою КМУ № 1487 від 30 грудня 2022 року оповіщення здійснюється шляхом надіслання або вручення розпоряджень чи повісток.

Тобто існує два способи: особисте вручення або направленням рекомендованого листа.

Повістка має визначену форму, має бути повністю заповнена та містити: 

а) прізвище, ім’я та по батькові; 
б) номер розпорядження, на підставі якого ви викликаєтеся; 
в) підпис начальника ТЦК.

ВАЖЛИВО: повістка не заповнюється при васта з помилками у прізвищі й без номера розпорядження. Повістка має бути заповнена на конкретну особу заздалегідь і підписана начальником ТЦК – лише дотримання цих вимог зобов'язує вас її взяти, незалежно від місця вручення.

ЯК ВІДБУВАЄТЬСЯ ЗАРАЗ?

Повістку заповнюють біля вас, номер розпорядження відсутній, у прізвищах часто трапляються помилки, а замість підпису начальника використали факсиміле. Саму ж повістку вручає неуповноважена особа.

Чому? Бо крім розпорядження про виклик, начальник ТЦК в цьому ж розпорядженні, наступним пунктом повинен уповноважити певну особу вручити вам повістку, а це зазвичай не робиться.

Тож фактично допускається два грубих порушення:

1. Повістка виписується у спосіб, не передбачений законом: на коліні, з помилками та факсимільним підписом начальника ТЦК. 
2. Особа, яка її вручає, не має на це повноважень.

Відео коментар адвоката Романа Сімутіна: