Незважаючи на те, що декларувати свої невраховані доходи потрібно було вже давно, у тому числі й гастарбайтерам (особам, які працюють за кордоном), 2023 рік та наступні будуть для них переломними щодо виконання цього обов'язку.
Декларацію слід подати з першого січня до першого травня. Декларація подається щодо доходів, одержаних за минулий рік. Тобто з першого січня до 31 грудня включно. Сплата податку провадиться по перше серпня у році подання декларації.
Згідно зі статтею 166.1 Податкового кодексу України іноземні доходи оподатковуються за ставкою 18% податку на дохід фізичних осіб.
Відповідно до підпункту 1.3 пункту 16.1 підрозділу ХХ розділу ХХ податкового кодексу України іноземні доходи оподатковуються військовим збором за ставкою 1,5 %.
Незважаючи на ці цифри, не все так погано виглядає.
Кричати про здирництво Української держави над своїми інвесторами-працівниками передчасно та недоречно. В більшості випадків максимум, що доведеться платити українцеві, що працює за кордоном, своїй державі, це 1,5% військового збору
Адже є нюанс, який дозволить зменшити суму податку, що сплачується в Україні, з іноземних доходів. Це міжнародні договори про уникнення подвійного оподаткування, які діють між урядом України та урядами інших держав.
З більшістю цивілізованих країн такий договір підписано.
І в більшості країн податок на доходи фізичних осіб є досить високим. Наприклад, у Німеччині до 40 відсотків.
Якщо укладено такий договір між Україною та державою, в якій працює особа, то відповідно до норм Податкового кодексу можна зарахувати суму податків, сплачених за кордоном при розрахунку суми податку, що підлягає сплаті в Україні.
Якщо податок на доходи фізичних осіб у країні, де Ви працюєте менше 18 відсотків, різницю потрібно буде сплатити до українського бюджету. Наприклад, якщо Ви за кордоном сплачуєте 14 відсотків такого податку, то Україні потрібно сплачувати ще 4%.
Військовий збір у розмірі 1,5 відсотка доведеться сплачувати у будь-якому разі.
Щоб провести таке зарахування, треба документально підтвердити, яку суму громадянин сплатив до контролюючого органу іноземної держави.
Для цього платнику необхідно отримати від державного органу країни, де виходить такий дохід (прибуток), уповноваженого стягувати такий податок, довідку про суму сплаченого податку та збору, а також базу та об'єкт оподаткування.
Така довідка має бути легалізована консульською установою України у відповідній країні, якщо інше не передбачено чинними міжнародними договорами.