Затримання засновника "Concorde Capital" Ігоря Мазепи: в ДБР прокоментували деталі справи

Дата: 19.01.2024 13:06

18 січня під час перетину українсько-польського кордону було затримано бізнесмена, засновника інвестиційної компанії "Concorde Capital" Ігоря Мазепу, а в самій компанії відбулись обшуки. Правоохоронці також взяли під варту ще трьох осіб, зокрема брата засновника.

У Concorde Capital заявили, що слідчі дії повʼязані з позицією Мазепи щодо тиску на бізнес, а представники бізнесу висловили занепокоєння таким діям правоохоронців.

Зокрема, у Спілці українських підприємців (СУП)  зазначили, що заходи, які вживаються правоохоронними органами є вкрай запобіжними та надто надмірними. Там зауважили, що затримано бізнесмена, а натомість жодної інформації в ЗМІ про затримання по цій справі чиновника або працівника правоохоронних органів, тоді як ДБР розслідує кримінальні правопорушення з особливими суб'єктами.

Також запитання чому бізнесмена, який веде відкритий спосіб життя, постійно знаходиться на виду, просто затримують, замість виклику в правоохоронні органи для здійснення всіх необхідних процесуальних дій?

"Ми розбудовуємо правову державу, розуміємо, що йдуть розслідування, але ж при здійсненні розслідування мають дотримуватись норми доцільності та спів мірного втручання як в господарську діяльність, так і в права людини" - додали в СУП.

Обшук Concorde Capital

В свою чергу в ДБР також надали інформацію щодо деталей справи.

Так, 29 листопада 2023 року працівники ДБР спільно з ДСР Нацполіції України викрили та затримали учасників злочинної організації, які протиправно заволоділи понад 7 гектарами землі, на яких розташовані гідротехнічні споруди критичної інфраструктури — Київської ГЕС.

До злочинної організації входило майже два десятки фігурантів. Серед них відомі інвестори у сфері будівництва елітного житла, їхні помічники, юристи, архітектори, землевпорядники, інші кваліфіковані спеціалісти та представники держорганів.

Вони діяли в інтересах декількох забудовників. Використовуючи прогалини у правовому статусі ділянок, організатори через корупційні зв’язки у держорганах оформлювали їх як землі сільгосппризначення, що дозволяло виділяти ці ділянки громадянам України.

Інші учасники підшукували через соціальні мережі «підставних осіб», які за гроші погоджувались підписати документи щодо виділення їм землі у приватну власність. Більшість з них були студентами столичних навчальних закладів, які були введені в оману та погодилися на пропозицію через скрутне матеріальне становище.

Надалі виконавці від імені «підставних осіб» підписували низку документів для оформлення права власності на земельні ділянки. Потім вони «перепродавали» землю представникам відомих на Київщині забудовників елітної нерухомості, які й замовили та профінансували незаконну схему.

За такою схемою протягом 2020-2021 років організатори та учасники злочинної організації заволоділи землями державної власності, які віднесені до земель водного фонду, та розташовані на гідроспорудах стратегічної Київської ГЕС.

2

Реалізації злочинної схеми сприяли дії окремих посадовців органів Держгеокадастру, які перевищили свої службові повноваження під час прийняття рішень, щодо виділення земельних ділянок.

Дії учасників злочинної організації та інших осіб кваліфіковано за статтями 255 (Створення, керівництво злочинною спільнотою або злочинною організацією, а також участь у ній), 233 (Незаконна приватизація державного, комунального майна), 209 (Легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом) Кримінального кодексу України.

У листопаді 2023 року було повідомлено 8 підозр за цими статтями. Учасникам злочинної організації загрожує покарання до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна.