Адмінштрафи за порушення ведення податкового обліку: чи застосовуються під час війни?

Дата: 03.12.2022 14:58

У Державній податковій службі пояснили, чи застосовується адміністративна відповідальність за порушення порядку ведення податкового обліку у період дії воєнного стану.

Частиною першою ст. 163 прим. 1 КУпАП передбачено, що відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України, тягне за собою накладення штрафу у розмірі від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Дії, передбачені частиною першою ст. 163 прим. 1 КУпАП, вчинені особою, на яку протягом року було накладено адміністративне стягнення за те ж порушення, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі від десяти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (частина друга ст. 163 прим. 1 КУпАП).

Податківці зазначили, що зміни в частині незастосування до платників адміністративної відповідальності у період дії воєнного стану до КУпАП та ПК не вносились.

Водночас пп. 2 п. 1 Закону від 03 березня 2022 року N 2115 встановлено, що у період дії воєнного стану, а також протягом трьох місяців після його завершення до фізичних осіб, ФОП, юридичних осіб не застосовується адміністративна та/або кримінальна відповідальність за неподання чи несвоєчасне подання звітності та/або документів, визначених пп. 1 п. 1 цього Закону.

Так, згідно з пп. 1 п. 1 Закону N 2115 фізичні особи, ФОП, юридичні особи подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи.

При цьому Закон N 2115 не поширюється на податкові правовідносини (пп. 5 п. 1 Закону N 2115).

Враховуючи вищенаведене, адміністративна відповідальність, передбачена ст. 163 прим. 1 КУпАП, у період дії воєнного стану застосовується за порушення порядку ведення податкового обліку.

LIGA ZAKON Бізнес