Бюрократичні джунглі: хто відповідає за лічильники? (Комунальний довідник споживача)

Дата: 18.11.2024 10:31

Хто любить лічильники? Мабуть, ніхто. Ці металеві коробочки, що невпинно крутяться, відстежуючи кожну краплю води і кожен кубічний метр газу, не викликають у нас ніяких позитивних емоцій. Але хто ж тоді повинен дбати про те, щоб ці прилади працювали правильно і не обманювали нас? Давайте розберемося в цьому непростому питанні.

Ст.8 Закону України «Про житлово комунальні послуги» прямо вказує на обов’язки виконавця послуг стосовно контролю за міжповірковими інтервалами комерційних вузлів облік та їх ремонт, а саме:

  • контролювати дотримання встановлених міжповіркових інтервалів вузлів комерційного обліку;
  • у разі укладення колективного договору або договору про надання комунальних послуг з колективним споживачем інформувати управителя, уповноважений орган управління об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, правління житлово-будівельного кооперативу, з якими укладено відповідний договір, про вихід з ладу, необхідність ремонту, зняття з абонентського обліку вузлів комерційного обліку, а також про настання терміну їх повірки;

Більш детально, щодо прав та обов’язків стосовно контролю та ремонту вузлів обліку прописано у ст.17 закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» давайте подивимось що там прописано:

Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну енергію і газ), що є власністю фізичних осіб, спільною власністю співвласників багатоквартирного будинку, здійснюються за рахунок суб’єктів господарювання, що надають послуги з електро- і газопостачання.

Відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтажу, транспортування та монтажу) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну енергію і газ), що є власністю фізичних осіб, спільною власністю співвласників багатоквартирного будинку, покладається на суб’єктів господарювання, що надають послуги з електро- і газопостачання.

Відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтажу, транспортування та монтажу) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення комерційних розрахунків за спожиті теплову енергію і воду) покладається на суб’єктів господарювання, що здійснюють обслуговування відповідних засобів вимірювальної техніки.

Періодична повірка засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті електричну енергію і газ) проводиться за рахунок тарифів на електро- і газопостачання. Періодична повірка засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення комерційних розрахунків за спожиті теплову енергію і воду) проводиться за рахунок плати за абонентське обслуговування - за умови укладення

індивідуального договору або індивідуального договору з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги".

У разі укладення колективного договору про надання комунальних послуг, договору про надання комунальних послуг з колективним споживачем або прийняття рішення співвласниками про порядок обслуговування та заміну вузла (вузлів) комерційного обліку відповідно до законодавства періодична повірка засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення комерційних розрахунків за спожиті теплову енергію і воду) проводиться за рахунок співвласників багатоквартирного будинку.

Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування і монтаж) вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання теплової енергії та води в квартирах (приміщеннях) будинку, здійснюються за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено договором.

Порядок подання таких засобів на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, а також порядок оплати за періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Отже уважно читаємо договори з постачальниками та робимо висновки хто за що відповідає.

Як бачимо, питання відповідальності за лічильники досить заплутане. Але головне, що ми зрозуміли: ми не самотні у своїй боротьбі з цими металевими монстрами. Є люди, які займаються цим професійно і готові допомогти нам розібратися в будь-яких питаннях, пов'язаних з обліком комунальних послуг. Так що, якщо у вас виникли якісь проблеми, не соромтеся звертатися до відповідних фахівців. Адже ми маємо право на точні розрахунки і справедливі тарифи.

Адвокат Вадим Чунжин