Чоловікам з інвалідністю потрібно буде проходити оцінювання повсякденного функціонування: прийнято закон

Дата: 21.12.2024 12:01

Верховна Рада України проголосувала в цілому законопроект №12178. Урядовий законопроект передбачає, що з 01 січня 2025 року всі МСЕК будуть ліквідовані, а замість них запрацюють експертні комісії у кластерних та надкластерних лікарнях, які проводитимуть оцінку відповідно до критеріїв Міжнародної класифікації функціонування, обмежень життєдіяльності та здоров’я.

Про деталі документу, розповідіє "Адвокат права".

Особам, яким встановлено інвалідність органами МСЕК, гарантується збереження статусу та соціальних гарантій в повному обсязі, передбачених законодавством України для осіб з інвалідністю, на встановлений строк інвалідності!

Документами, що підтверджують інвалідність повнолітнім особам, є:

  • видані до 31 грудня 2024 року органами медико-соціальної експертизи виписки/довідки до акта огляду МСЕК за формами, затвердженими МОЗ;
  • витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи щодо встановлення інвалідності за формою, затвердженою МОЗ.

Що важливо знати чоловікам?

  1. Чоловіки віком від 25 до 60 років, яким було встановлено II чи III групу інвалідності із зазначенням терміну повторного огляду, зобов'язані будуть у період з 01 квітня 2025 року по 01 листопада 2025 року пройти оцінювання повсякденного функціонування відповідно до чинного законодавства, якщо вони раніше не пройшли такий огляд у встановлений термін.
  2. Для осіб з інвалідністю, яким було призначено повторний огляд з 01 січня 2025 року, але які не змогли його пройти вчасно, інвалідність продовжується до дати прийняття рішення за результатами оцінювання, але не довше ніж до 1 липня 2025 року.

До осіб, які можуть не проходити оцінювання повсякденного функціонування, належать:

  1. Особи, які проживають на територіях, включених до переліку, де ведуться (або велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих російською федерацією.
  2. Особи з тяжкими порушеннями функцій організму, які:
  • не можуть самостійно пересуватися та обслуговувати себе;
  • не чують, не говорять або не бачать (на обидва чи одне око);
  • не мають очей (ока), кінцівок, кистей рук або стоп ніг;
  • позбавлені одного з парних органів;
  • мають онкологічні захворювання, інтелектуальні порушення чи психічні розлади;
  • страждають на церебральний параліч або інші паралітичні синдроми;
  • мають інвалідність з дитинства.

Для таких осіб оцінювання повсякденного функціонування особи переноситься на строк після припинення або скасування воєнного стану!

Важливо знати!

Ці норми стосуються виключно тих осіб, яким було встановлено інвалідність із зазначенням строку повторного огляду, і строк повторного огляду припав на період воєнного стану на території України, але які відповідно до умов, встановлених Постановою КМУ від 8 березня 2022 року № 225, не проходили такий повторний огляд у медико-соціальних експертних комісіях.

Мова йде про 120 тисяч осіб (за даними Пенсійного фонду України)