Чому закривають більшість справ за ухилення від мобілізації: судова практика

Дата: 19.08.2023 09:47

Президент України Володимир Зеленський підписав закони про продовження строку дії воєнного стану та загальної мобілізації ще на 90 діб, тобто до 15 листопада 2023 року.

ТЦК та СП мають право розглядати справи та накладати стягнення (інакше кажучи - штрафувати) за трьома статтями КУпАП, зокрема й за статтею 210-1 КУпАП!

Дуже розповсюдженим є такий сценарій: при візиті до ТЦК та СП військовозобовʼязаному видають папірець з реквізитами та написаною сумою штрафу, але це не відповідає законодавству! 

Процедура має бути наступною:

1. Представниками ТЦК та СП складається протокол, в якому фіксується суть допущеного порушення;

2. Протокол видається або направляється поштою військовозобовʼязаному із повідомленням, коли і де буде розглядатись адміністративна справа. Тобто сам факт складання протоколу ще не означає притягнення до відповідальності. Для розгляду справи запрошують і самого військовозобовʼязаного.

3. У призначений день та час керівник ТЦК та СП розглядає справу, в тому числі вислуховує військовозобовʼязаного, якщо він зʼявився, та вивчає його письмові пояснення, якщо вони подані. За результатом розгляду, якщо керівник дійде висновку про наявність підстав для притягнення військовозобовʼязаного до відповідальності, керівник ТЦК та СП виносить постанову, де визначено розмір штрафу, вручає її військовозобвʼязаному або направляє поштою.

4. Військовозобовʼязаний, який не згоден із постановою, має право оскаржити її до суду.

На чому акцентує увагу судова практика?

"Складення протоколу у відсутності ОСОБА_1 позбавляє його можливості надати пояснення по суті правопорушення, йому не було роз'яснено його процесуальні права, не було ознайомлено з протоколом та не вручено його копію, що, на думку суду, є істотним порушенням прав позивача як особи, яка притягується до адміністративної відповідальності".

"В порушення вимог ст.ст. 254, 256 КУпАП, як встановлено з позовної заяви та змісту постанови №185 від 11.03.2023 року про адміністративне правопорушення, позивач під час складання відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення присутній НЕ був та з протоколом його не ознайомлювали. Зазначений висновок суду підтверджується також відсутністю у протоколі про адміністративне правопорушення підпису особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, про ознайомлення зі змістом протоколу, його письмових пояснень, підпису про отримання другого екземпляру протоколу".

Отже, якщо ТЦК та СП не дотрималися процедури - штраф є незаконним!

Адвокат права