Чи можливе дострокове припинення контракту із ЗСУ під час дії воєнного стану?

Дата: 18.09.2023 08:58

Військова служба за контрактом може бути достроково припинена шляхом розірвання контракту та у зв’язку із закінченням строку контракту.

Частиною 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» передбачені підстави для припинення (розірвання) контрактів та звільнення військовослужбовців з військової служби, які проходять військову службу за контрактом:

  • у мирний час;
  • під час дії особливого періоду (крім періодів з моменту оголошення мобілізації та з моменту введення воєнного стану);
  • під час мобілізації та дії воєнного стану.

З моменту введення воєнного стану застосовуються підстави передбачені пунктом 3 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» для припинення (розірвання) контрактів та звільнення військовослужбовців.

Аналіз норми дає підстави стверджувати, що така підстава, як «у зв’язку із закінченням строку контракту з моменту введення воєнного стану» – відсутня. І відповідно, контракт з цієї підстави не може бути припиненим (розірваним), а військовослужбовець звільненим з військової служби – до оголошення демобілізації. Хоча в інші періоди (мирний час, особливий період) контракт може бути припиненим з такої підстави.

Пункт 2 частини 9 статті 23 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» встановлює правило що, для військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, дія контракту продовжується понад встановлені строки з моменту введення воєнного стану до оголошення демобілізації.

Продовження військової служби та дії контракту понад встановлені строки оформлюється наказами по стройовій частині.

У разі продовження строку контракту у примірнику, що зберігається в особовій справі, робиться запис із зазначенням підстав та дати продовження строку контракту, який завіряється підписом командира (начальника) військової частини та скріплюється відповідною гербовою печаткою.

Військовослужбовець за бажанням може подати до служби персоналу військової частини другий примірник контракту, де робиться відповідний запис із зазначенням підстав продовження строку контракту. У разі неподання військовослужбовцем примірника контракту в першому примірнику робиться відповідний запис.

Адвокат права