Чи можна за наявності відстрочки від призову на військову службу виїхати за кордон

Дата: 30.06.2022 10:04

Чи надає відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації право виїзду за межі України чоловікам від 18 до 60 років та військовозобов’язаним жінкам?

Розбирався з цим запитанням Юридичний порадник для ВПО.

Запитання:

Доброго дня! Я студент денної форми навчання 3-го курсу КПІ. Я маю відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. Скажіть, чи маю я право виїхати наразі за кордон? Дякую!

Відповідь:

Порядок виїзду за межі України в умовах воєнного стану регулюється Правилами перетинання державного кордону, які затверджені постановою Кабміну від 27.01.1995. № 57 (із змінами). Відповідні Правила, дійсно, містять норму щодо надання дозволу військовозобов’язаним, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, виїхати за кордон. Однак таке послаблення передбачено далеко не для всіх категорій осіб.

Так, мають право на відстрочку від призову, але НЕ мають права виїхати за межі України в умовах воєнного стану:

  • здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти;
  • наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах професійної (професійно-технічної) чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки;
  • жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час проведення АТО (з числа військовослужбовців, працівників підприємств, установ, організацій, інших осіб, які залучалися до АТО тощо).

Такі особи, у т.ч. студенти українських вузів, які мають відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, наразі можуть виїхати за межі України ЛИШЕ за наявності інших підстав, наприклад, у разі: супроводу близького родича, що має інвалідність; утримання 3-х і більше дітей віком до 18 років тощо.