Чи треба йти в ТЦК після 18 травня, якщо дані вже були оновлені раніше?

Дата: 03.05.2024 08:10

Якщо громадянин хоче уточнити свої дані за законом про мобілізацію, то він може це зробити після набрання чинності законом але ніхто не забороняє звернутися зараз, бо оновлення даних – обов'язок кожного військовозобов'язаного.

Якщо військовозобов'язані українці оновили дані до набуття чинності нового закону про мобілізацію, тобто до 18 травня, то знову йти до ТЦК їм не потрібно.

Про це пише "Адвокат права".

У відповідному законі про посилення мобілізації є дві норми про "60 днів на оновлення даних".

  1. "Громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов’язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв’язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані" (абзац 4 підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень).
  2. "Інші військовозобов’язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов’язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження" (абзац 7 частини 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у новій редакції).

Одна норма вказує на обов’язок явки протягом 60 днів з дня набрання чинності законом, інша – протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації.

Це типова ситуація конкуренції норм і співвідносяться вони як спеціальна та загальна.

Що це значить?

  1. Норма, яка вказує на обов’язок явки протягом 60 днів з дня набрання чинності законом, – спеціальна норма, яка буде діяти з 18 травня до 18 липня 2024 року.
  2. Норма, яка вказує на обов’язок явки протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, – загальна норма, яка буде діяти весь інший час і має застосовуватися кожного разу, коли набуває чинності Указ Президента України про оголошення мобілізації.

Орієнтуємося не на Указ Президента від 24 лютого 2022 року. Голова держави продовжує мобілізацію кожні 90 днів так само, як і продовжується дія правового режиму воєнного стану.
Перший такий акт – вже історичний акт.

Закон сконструйовано й на майбутнє.

Уявімо, що війна скінчилася, мобілізацію припинено, а через якихось декілька років – нова війна. Ось на ці випадки й існує загальна норма.

Виникає питання: чи потрібно з’являтися чоловікам кожні 90 днів (з моменту кожного чергового продовження мобілізації) для уточнення облікових даних?

Відповіді на це питання наразі немає. Можливо, це питання врегулює Кабмін у відповідній постанові.

Логічно, що наші персональні дані можуть змінюватися щодня – одні додаються, інші – зникають, якісь – оновлюються. Але поки орієнтуємося на спеціальну норму - 60 днів з моменту набуття чинності законом - з 18 травня до 18 липня 2024 року.